(ФОТО) Трагедијата можела да се спречи: Се дозна вознемирувачка вистина за експлозијата во Бејрут

Безбедносните служби на Либан во јули го предупредиле премиерот и претседателот на државата дека 2.750 тони амониум нитрат кој е складиран во пристаништето во Бејрут, претставува безбедносен ризик и може да го уништи главниот град во случај на експлозија, пренесува Ројтерс. Две недели подоцна на 4 ти август, експлозијата се случила, а во неа загинаа … Продолжи со читање (ФОТО) Трагедијата можела да се спречи: Се дозна вознемирувачка вистина за експлозијата во Бејрут