Локални вести

(ВИДЕО) Последното интервју со Рахилка Фирфова Ѓоргова, музата на Коста Солев Рацин

Документарецот „Музата на поетот“ е името на филмот кој е снимен со Рахилка Фирфова (Раца), најголемата љубов на Кочо Рацин. Во видеото, Рахилка раскажува за преписката меѓу нив која била еднострана. Кога Раца се омажила, Кочо во преписката им го честитка бракот со следниве реченици: „Биди среќна, благодарам за сѐ. …

Прочитај повеќе

Отворена сензорна соба во ООУ „Блаже Конески“ Велес

Senzorna soba Blaze Koneski

Сензорна соба е отворена во велешкото ООУ „Блаже Конески”. Собата е целосно опремена со сите аудио визуелни и сензорно моторички реквизити, кои ќе им помогнат на учениците при подобрување на нивната моторика, ќе влијаат благопријатно, стимулирачки и позитивно врз нивниот развојот.Содржината продолжува под рекламата Овој проект реализиран во соработка со …

Прочитај повеќе

Доделени признанија за најдобрите волонтери во Црвен крст во 2023 година

Crven krst Volonteri

Вчера во Големата сала на Општина Велес се доделија признанија за најдобрите волонтери во 2023 година, волонтерите со најмногу волонтерски часови волонтери со најдолг континуиран волонтерски стаж.Содржината продолжува под рекламата Најволонтер во 2023 година 207 волонтерски часови му се додели на Никола Мацис. Признание за животно дело добија  д-р Филип …

Прочитај повеќе

Велешанец физички го нападнал својот татко

Tepacka

30 годишен велешанец е приведен од полициски службеници на СВР Велес, затоа што во семејната куќа, по претходна расправија го нападнал својот татко.Содржината продолжува под рекламата „На 10.12.2023 во 08.35 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле одслобода Б.Н.(30) од Велес затоа што во семејната куќа, по …

Прочитај повеќе

Објавена листа со имиња на фирми и луѓе кои должат данок кон УЈП

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници за долгови доспеани до 31 август и неплатени до 30 ноември годинава. Долговите се по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е повисок …

Прочитај повеќе

Приведени три лица кои учествувале во физичка пресметка, меѓу нив и женско лице

veles oktomvri, malo movce, nov most

Полициски службеници од СВР Велес вчера приведоа три лица кои учествувале во физичка пресметка меѓу две групи во Велес, информира денеска Билјана Ѓаковска, портпарол на СВР Велес. -Полициски службеници од СВР Велес вчера попладне во 16:40 часот ги привеле 23 годишниот М.В. и 22 годишната Е.Д., двајцата од Велес и …

Прочитај повеќе

Велешанец приведен бидејќи ја малтретирал сопругата

Tepacka

На 08.12.2023 година во 21.00 часот во неготинско село, полициски службеници од ОВРНеготино го лишиле од слобода С.Д.(48) од Велес, постапувајќи по пријава според која тојфизички и психички ја малтретирал својата сопруга, а откако го променила своетопрестојувалиште продолжил да ја вознемирува, соопштија од СВР Велес.Содржината продолжува под рекламата Во присуство …

Прочитај повеќе

„Christmas dance competition“ по четврти пат во Велес

Четвртото издание на натпреварот Christmas dance competition, ќе се одржи во сабота на 16 декември во Велес. Организатор на овој танцов натпревар е балетското студио „Анабела“. Натпреварот ќе се одржи на сцената на велешкиот театар, а љубителите на танцот ќе имаат можност да уживаат во повеќе од 12 часови исполнети …

Прочитај повеќе

Уапсен велешанец, агресивно се однесувал кон полицајци

Apsenje

Велешанец агресивно се однесувал кон полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Велес, по што тој бил лишен од слобода.Содржината продолжува под рекламата „На 08.12.2023 година во 13.45 часот полициски службеници Отсекот за недозволена трговијасо дрога и оружје при СВР Велес го лишиле од …

Прочитај повеќе

Жител на велешко село, физички ја нападнал својата сестра

tepacka maloletnici

Полициски службеници од Полициско одделение Чашка, ноќеска привеле 20 годишен жител на велешко село, затоа што ја нападнал својата сестра.Содржината продолжува под рекламата „На 08.12.2023 година во 01,40 часот полициски службеници од Полициско одделение Чашкаго лишиле од слобода С.С.(20) од велешко, затоа што физички ја нападнал неговата сестра“, соопштија од …

Прочитај повеќе