Локални вести

Приведен крадец што крадел од црква во Велес

lisici

На 30.01.2024 во 17:50 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Н.А.(42) од Велес. Тој се сомничи дека околу 17.30 часот со употреба на сила и подесен алат влегол во црква на улица „Благој Ѓорев“ во Велес и одзел пари.Содржината продолжува под рекламата Кај него …

Прочитај повеќе

СВР Велес приведе 39-годишна велешанка па ја спроведе во здраствена установа

SVR Veles policija

Велешаката полиција информира дека поради агресивно однесување приведена е 39 годишна велешанка „На 29.01.2024 околу 11.30 часот на улица „Благој Ѓорев“ во Велес, полициски службеници јапривеле Ф.А.(39) од Велес затоа што агресивно се однесувала кон нив при извршувањеслужбени дејствија“, велат од СВР Велес. Од полицијата додадаваат дека Во придружба на …

Прочитај повеќе

Нема повредени во синоќешниот пожар на „Соколаана“

Pozar kuka Sokolaana

Нема повредени во синоќешниот пожар во куќа во месноста викана „Соколаана“, соопштија од СВР Велес.Содржината продолжува под рекламата „На 28.01.2024 во 21.30 часот во СВР Велес било пријавено дека настанал пожар во куќа наулица „Кресненско Востание“ во Велес, сопственост на А.Ф.(41) од Велес. Од екипа наТериторијална противпожарна единица Велес пожарот …

Прочитај повеќе

Се запали куќа кај „Соколаана“, пожарникарите спречија трагедија

Pozar kuka Sokolaana

Се запалија внатрешни простории од куќа која се наоѓа во месноста викана „Соколаана“, на улицата Киро Рогужаров над маркетот Жито. Пожарот е избувнат вечерва околу 21.30, а детали за тоа од што е предизвикан пожарот очекуваме во текот на утрешниот ден. Во моментов полицијата го обезбедува просторот, а благодарение на …

Прочитај повеќе

Колев: Машината за цртање пешачки е најмодерна

Машината за обележување хоризонтална сигнализација која Општина Велес ја плати 42 илјади евра е од реномиран производител и е целосно автоматизирана. Вака градоначалникот на Велес Марко Колев одговори на обвинувањата дека општината платила нереално висока сума за оваа машина. Колев прстот го впери во локалните и националните медиуми и како …

Прочитај повеќе

Велешанка го пријавила сопругот во полиција поради закани кон неа и децата

SVR Veles policija

Полициски службеници на СВР Велес го лишиле од слобода Д.К.(46) од Велес, постапувајки по пријава од 45-годишната сопруга.Содржината продолжува под рекламата Сопругата пријавила дека во семејниот дом, по кратка расправија, Д.К.(46) и упатил закани на неа и нивните деца, соопшти Биљана Ѓаковска портпаролка на Сектор за внатрешни работи Велес.Содржината продолжува …

Прочитај повеќе

Времеменска прогноза

Veles 18 januar 2024

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локален слаб дожд, а на планините и на некои од повисоките места со врнежи од слаб снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северен правец (над 60 km/h). Минималната температура ќе биде во интервал …

Прочитај повеќе

Зоран Арсовски е нов директор на ЈЗУ Општа болница Велес

Ортопедот Зоран Арсовски од денеска е назначен за нов в.д. директор на велешката болница Велес. Ова утрово за Батали.нет го потврди лично Арсовски. Пред Арсовски, функцијата в.д директор на велешката болница ја вршеше Ристе Богоевски.Содржината продолжува под рекламата Засега, до избор на директор со мандат, Арсов ќе биде вршител на …

Прочитај повеќе

ФОТО ВЕСТ: Оштетено БМВ во сообраќајка на едносмерната пред семафорите во Велес

Soobrakajka BMV Semafori 1

Сообраќајна несреќа во која учествувало едно возило марка „БМВ“ се случи вечерва на улицата Алексо Демниевски Бауман, во близина на бензинската пумпа на Макпетрол, кај семафорите.Содржината продолжува под рекламата Увид на местото на на настанот вршат полициски службеници на СВР Велес. Можеби ќе ве интересира: (ВИДЕО) Манасков обвинува за каубојски …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Манасков обвинува за каубојски упад, Колев за недомаќинско работење

Вмеша ли политиката прсти и во образованието врз грбот на децата и квалитетот на наставата? Во едно од најголемите основни училишта во Велес, градоначалникот Марко Колев тврди дека по бројни реакции од загрижени родители за состојбата со греењето во ООУ “Блаже Конески” нема доволно затоплување на училишните простории. Колев вчера …

Прочитај повеќе