Локални вести

Меџити: Новиот директор на болницата ќе биде од внатре од болницата

veleska bolnica

Новиот директор на велешката болница ќе биде од внатре од болницата. Ова денеска во изјава го кажа Министерот за здравство Фатмир Меџити кој беше во посета на хирушкото одделение. Новиот директор ќе биде назначен откако Ристе Богоевски повеќе не е директор. „Многу брзо ќе биде назначен, мислам дека до крај …

Прочитај повеќе

Претставата „Кучешко срце“ утре премиерно во велешкиот театар

Kucesko srce teatar

Во велешкиот театар утре, 25 јануари, со почеток во 20:00 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Кучешко срце“, според Михаил Булгаков, во режија на Ѓорѓи Ризески, во копродукција со независна продукција „Вортекс“.Содржината продолжува под рекламата Актерската екипа ја сочинуваат: Никола Милошевски, Илин Јовановски, Матеј Стојковски, Ива Петровска, Кристина Гиева, Ванеса …

Прочитај повеќе

И денес регионалниот пат Велес – Градско затворен за сообраќај од 9 до 16 часот

Rabota na pat

Поради поставување на заштитна мрежа на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско, и денеска, втор ден, ќе биде затворена за сообраќај во периодот од 09:00 – 16:00 часот, соопшти АМСМ.Содржината продолжува под рекламата Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Интензитетот на …

Прочитај повеќе

ФОТО ВЕСТ: Товарен воз остана дефект кај мостот Гемиџии, возилата се пренасочуваат преку Стариот мост

Товарен воз поради дефект од ноќеска стои на пругата во центарот на Велес кај мостот Гемиџии. Се работи на дефектот на возот, а сите возила кои го користат мостот Гемиџии, полицијата ги пренасочува преку Стариот мост или преку мостот кај Башино село. Можеби ќе ве интересира: По студеното утро, преку …

Прочитај повеќе

Коциќ: Обезбедени средства за изградба на затворен базен во Велес

Пратеникот од редовите на СДСМ на својот фб профил соопшти дека Агенцијата за млади и спорт обезбедила финансиски средства за изградба на затворен базен во Велес. Коциќ, во својот статус вели дека директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски доставил барање до општина Велес за локација за изградба …

Прочитај повеќе

Делницата Велес-Градско затворена за сообраќај од 9 до 16 часот

Rabota na pat

Поради поставување заштитна мрежа на Регионалниот пат Р1102, делницата Велес – Градско денеска и утре ќе биде затворена за сообраќај од 9:00 до 16:00 часот.Содржината продолжува под рекламата Како што информира АМСМ, на патниот правец Тетово – Попова Шапка има забрана за сообраќај за автобуси, додека за другите возила е …

Прочитај повеќе

Сончево, но многу студено

veles, januari, nov most

Работната седмица во Македонија ќе започне со  ведро, тивко и многу студено врме, преку денот сончево со мала до умерена локална облачност.Содржината продолжува под рекламата Минималната утринска температура ќе се движи во интервалот од минус 18 до  минус 8, а максималната ќе достигне од минус 3 до 5 Целзиусови степени.Содржината продолжува …

Прочитај повеќе

Полицијата приведе 41- годишна велешанка, пронајден и одземен хероин

SVR Veles policija

Приведена е 41-годишна жителка од Велес бидејќи во нејзиниот дом е пронајден хероин, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 19.01.2024 во 14:00 часот во Велес, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Велес ја лишиле од слобода Б.М.(41) од Велес. При претрес во …

Прочитај повеќе

Зоран Илиќ го фати светиот крст во Градско

Krst vo Gradsko 2024

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, денеска Општина Градско, во соработка со свештени лица од Повардарската Епархија организира положување на животворниот Крст во водите на реката Вардар од мостот кај село Уланци.Содржината продолжува под рекламата Најсреќниот меѓу кандидатите кои се пријавија и влегоа во осветените води на Вардар …

Прочитај повеќе

Во населба Чашка, Марјан Николовски го фати светиот крст

Krst vo naselba Caska 2024

 По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, денеска Општина Чашка, во соработка со свештени лица од Повардарската Епархија организира положување на животворниот Крст. Најсреќниот меѓу кандидатите кои се пријавија беше Марјан Николовски.Содржината продолжува под рекламата Најсреќните скокачи по Светиот крст низ населените места во Чашка оваа година се: Стефан …

Прочитај повеќе