Локални вести

Уапсен 40 годишен крадец во Велес

kradec na stan

Велешката полиција уапси 40 годишен велешанец кој извршил кражба од куќа на улица Кочо Рацин во Велес. „На 06.03.2023 во 01.05 часот, полициски службеници од Полициската станица Велес го лишиле од слобода Е.Ќ.(40) од Велес. Тој се сомничи дека во периодот од 20.01.2023 до 07.03.2023 со употреба на сила влегол …

Прочитај повеќе

Привремен прекин на сообраќајот денеска на регионалниот пат Велес – Градско

regionalen pat Veles-Gradsko

Поради изведба на пробна делница (вградување на асфалтен слој), денеска од 08:00 до 16:00 часот ќе биде затворена за сообраќај Делница 4 од регионалниот пат Р1102, делот од село Ногаевци до село Виничани, информираат од АМСМ. Привремениот прекин на сообраќајот, како што информираат од АМСМ, е во рамки на „Рехабилитација …

Прочитај повеќе

40 ученици од странство во посета на „Брако“ во потрага по информации која идна професија да ја одберата за себе

Brako i Erazmus plus

40 ученици од основни училишта од Германија, Норвешка, Естонија, Романија и од Северна Македонија, ја посетија велешката фабрика БРАКО, во рамките на програмата „Еразмус +“ и проектот „Професии за иднината“. За време на посетата, еден од инженерите во БРАКО, Костадин Атанасоски, ги запозна учениците со работењето на фабриката и ги …

Прочитај повеќе

Гимназијалците од училиштето Кочо Рацин во посета на Претседателот Стево Пендаровски

gimnazija, spomenik na Koco Racin

Ученици од СОУ гимназија „Кочо Рацин“ од Велес вчера го посетија Кабинетот на Претседателот во рамки на активноста Отворен Кабинет. Учениците за време на престојот во претседателскиот Кабинет се сретнаа и поразговараа со претседателот Пендаровски за неговата работа, како и за претседателските надлежности и активности. Тие ги разгледаа и просториите …

Прочитај повеќе

Спречен шверц на мигранти во два одделни случаи

Migranti kamion 1

Полицијата вчера спречи шверц на мигранти во два наврати. Во првиот случај кај Криволак, полициски службеници од Полициското одделение за граничен надзор Михајлово го лишиле од слобода Б.Г.(47) од с.Волково, скопско. При контрола на патничко возило „мерцедес“ со скопскирегистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 6 лица мигранти (3 од …

Прочитај повеќе

Во дом на велешанец пронајдена дрога, полицијата му поднесе кривична пријава

Heroin paketcinja

ФОТО: АРХИВА СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Т.(24) од Велес и В.М.(22) од село Раштани, велешко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, а против Н.Т. и за сторено кривично дело „овозможување на употреба …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Крадец украде велосипед од продавница во центарот на Велес

Kradec krade velosiped

Ова e видео од надзорната камера во центарот на градот покажува колку крадците се дрски. Ова е во центарот на градот и се случува вчера во 18 часот. На снимката се гледа како тој се приближува до продавницата и зема еден од велосипедите кои беа изложени. Содржината продолжува под рекламата …

Прочитај повеќе

Промовиран романот „Мастилна мапа“ од Марија Ралповска

mastilna-mapa-promocija

Во Локалната библиотека „Гоце Делчев“ Велес беше промовиран романот „Мастилна мапа“ од Марија Ралповска.  Романот, кој е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“,  влезе во потесниот избор за книжевната награда „Пегаз“ за 2021 година. „Библиотеката како институција, топол дом на книгата е секогаш отворена за …

Прочитај повеќе

Приведен крадец во Велес, со употреба на алат влегол во два продажни објекта

SVR Veles policija

На 01.03.2023 полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода С.М.(45) од Штип. Тој се сомничи дека  извршил две тешки кражби во два деловни објекта во Велес. Со употреба на сила и подесен алат тој влегол во два продажни објекта, при што одзел пари и други производи. С.М. бил …

Прочитај повеќе

Осмомартовски саем на книгата во велешката Библиотека

saem-na-kniga-vo-biblioteka

По повод 8-ми март, Интернационалниот ден на жената, Локалната библиотека „Гоце Делчев“ Веле, од понеделникот до денес во просториите на библиотеката организира „Саем на книгата“.Содржината продолжува под рекламата На отворените штандови има богат избор на книги од шест издавачки куќи со попуст од редовната цена. Содржината продолжува под рекламата Саемот …

Прочитај повеќе