Вести

Ивановски: Одиме по три бода во Липково

Karadaku Kegi Mobi

Ждребката сакаше во првите две кола футсал екипата на Кеги Моби да има две гостувања. По минатонеделниот пораз од Железарец Кеги Моби оди во Липково да ги освои трите бода против Карадаку.Содржината продолжува под рекламата „Распоредот се погоди да започнеме со две гостувања каде од првото се вративме без бодови, …

Прочитај повеќе

Одбојкарите на Борец стартуваат против УГД Штип

OK Borec - Vardar

И покрај најавите дека можеби ќе се одложи стартот на новата одбојкарска сезона во Македонија, сепак истата ќе почне во предвидениот термин веќе следниот викенд.Содржината продолжува под рекламата За таа цел со ждрепка беа одредени и броевите за клубовите кои ќе играат во новата одбојкарска сезона кај нас.  Во првото …

Прочитај повеќе

Фудбалерките на Борец високо поразени на гостувањето во Битола

ZFK Borec ZFK Kamenica SASA

Висок пораз доживеаја фудбалерките на Борец на гостувањето во Битола. Атлетико целосно го надигра гостинскиот тим и ги исптрати со 15 гола во мрежата.Содржината продолжува под рекламата Димитриоски Мелиса стрелаше пет пати, три погодоци постигна Тасева Симона, по два гола постигнаа Марковска Анета и Талевска Мила, Стојановска Марија, Нешковска Тамара …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Ни „Д“ од дерби, Бисинов Фруитленд го совлада Металург РА

Bisinov Metalurg RA

Велешшката публика полека се враќа на ракометните терени, а составот на Бисинов Фруитленд им врати со висока победа против екипата на Металург РА со 37:27.Содржината продолжува под рекламата Пред натпреварот и двете екипи имаа идентичен скор на табелата, па затоа го понесе епитетот дерби. Но велешани ги покажаа своите квалитети …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Брако и Грин Машинс продолжуваат да ја освојуваат Америка – еколошките возила претставени на саем во Сиетл

green-machines-seattle-october-2023-2

Еколошките и високо технолошко напредни возила за одржување на хигиена во урбани средини на БРАКО, од линијата Грин Машинс, продолжуваат да го освојуваат северно-американскиот континент.Содржината продолжува под рекламата По учеството на саемот во Тексас, американската филијала на Грин Машинс се претстави и на Саемот за електрични возила и опрема кој …

Прочитај повеќе

Меѓународен ден на жената од руралната средина: Жените имаат клучна улога во развојотна своите заедници

Megunaroden den na zenata od ruralni sredini

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената од руралната средина кој се одбележува секојагодина на 15 октомври, денеска се одржа настан во винаријата Сопот во Велес, за истакнувањена клучната улога на жените во руралниот развој.Содржината продолжува под рекламата На настанот, организиран од Мрежата за рурален развој на Северна Македонија, се …

Прочитај повеќе

ЦУК: Во последното 24 часа имало вкупно 35 пожари, а активни се уште два

Pozar na Jakupica Avgust 2023

Центарот за управување со кризи соопшти дека во текот на последното деноноќие во државава биле регистрирани вкупно 35 пожари. Оттаму велат дека утрово активни се само два пожари и тоа во Македонски Брод, близу селото Белица, кај месноста „Аргулица“. Таму гори ретка борова шума на тешко пристапен терен. Вториот пожар …

Прочитај повеќе

Истрагa против дилер на марихуана во Велес

Marihuana kesi

Основното јавно обвинителство Велес, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице. Содржината продолжува под рекламата Кај осомничениот, кој и претходно е осудуван за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, полицијата во краток период во два наврати пронашла наркотична дрога – марихуана.Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ го осудуваат однесувањето на владините претставници кон новинарите

kovacevski

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро го осудуваат односот на премиерот Димитар Ковачевски и на вицепремиерот за економски прашања во македонската влада, Фатмир Битиќи кон колегата од Алфа ТВ, Матеја Петровски.Содржината продолжува под рекламата Едно навидум едноставно прашање, кое треба …

Прочитај повеќе

Борец Баскет го пречекува фаворитот МКК Куманово

Borec Basket Basket Kam

Викендов ќе се играат натпреварите од второто коло во Втората кошаркарска лига. Сите натпревари ќе се одиграат денес, освен оној во Велес во кој Борец Баскет ќе го пречека составот на МКК Куманово, ќе се одигра утре со почеток од 15 и 30 часот.Содржината продолжува под рекламата Велешани ќе имаат тежок …

Прочитај повеќе