Македонија

Заев од Атина: Мицкоски не треба да згреши со Договрот од Преспа, со тоа ќе ја уништи европската перспектива за граѓаните

„ВМРО-ДПМНЕ се десничарска, националистичка партија. Наредниот викенд ќе изберат влада и новиот премиер ќе има експозе. Мислам дека нема да направи грешки, бидејќи ако направи тоа ќе биде тешко за него. Ќе го предизвика целиот западен свет“ рече поранешниот премиер Зоран Заев на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој …

Прочитај повеќе

Мицкоски од Велес: Членството во ЕУ и добрите релации кон нашите стратешки партнери ќе бидат нашите цели

mickovski vo Veles

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека ќе се бори за остварување на стратешките цели како што се членството во Европската Унија и добрите релации кон стратешките партнери. На денешната свеченост „34 години ВМРО-ДПМНЕ, 131 година ВМРО, завет, слобода, иднина, продолжуваме“ што се одржа во театарoт „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ …

Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат за денар, а дизелот за половина денар

benzini tocenje

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,14 % во однос на одлуката од 14.6.2024 година.Текстот продолжува под рекламата Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 …

Прочитај повеќе

Од ноќеска на полноќ нови цени на горивата

benzin-gorivo

Од вечерва по полноќ за 2 денари ќе се зголеми цената на дизел горивото и нафтата за домаќинствата, додека цените на бензинот и на мазутот не се менуваат. Максималните цени на горивата ќе изнесуваат: Моторен бензин Еуросупер БС – 95 80,00 (денари/литар) Моторен бензин Еуросупер БС – 98 82,00 (денари/литар) …

Прочитај повеќе

Белиот леб поскапе за 10 отсто

Leb na raft

За 10 отсто поскапе лебот на некои домашни производители. Векната бел леб која досега се продаваше по 29 денари, сега се нуди по нова цена од 32 денари. Наместо инфлацијата да се стабилизира, цените повторно растат и удираат по стандардот на граѓаните.Текстот продолжува под рекламата И додека од една страна …

Прочитај повеќе

Од полноќ зголемување на цената на мазутот

benziska pumba, benzi, dizel

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,55 % во однос на одлуката од 10.6.2024 година.Текстот продолжува под рекламата Малопродажната цена на Мазутот …

Прочитај повеќе

Годишнина од смртта на Коста Солев Рацин

Koco racin

Денеска се одбележуваат 81 година од загинување на македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин. Рацин загина на 13 јуни 1943 година во месноста Лопушник, кичевско, во близина на партизанската печатница. Сè уште не се разјаснети сите подробности околу неговата смрт, поради што постојат сомневања дека бил убиен. Телото на Рацин …

Прочитај повеќе

МОН: Изработен нов електронски дневник, ќе се применува во новатa учебна година по тест периодот

prazna-ucilnica

Министерството за образование и наука со финансиска поддршка од ИПА фондовите на Европската унија, изработи нов интегриран систем за електронска работа на училиштата, кој вклучува и нов електронски дневник, што официјално ќе се примени во текот на новата учебна 2024-2025 година, откако претходно ќе го помине тест периодот во неколку …

Прочитај повеќе

Филипче: Во новите тела на СДСМ ќе ги обединам сите компетентни и искусни кадри

venko filipce

Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Венко Филипче во програмата ,,Нов СДСМ за нови победи” предвидува обединување на сите компетентни и искусни кадри кои во минатото и сега придонесувале во партијата и општеството. Реорганизацијата на партијата и новите тела ќе придонесат за ефикасна и функционална партиска организација. Освен …

Прочитај повеќе

Претседателката Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер

gordana siljanovska na sredba so germanskiot poretsedatel

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го приреди претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Двајцата претседатели остварија куса средба, на која разменија мислења за пост-изборниот период во земјата и формирањето на новата влада и очекувањата за …

Прочитај повеќе