Спорт

Игор Иванов ќе го суди дербито во Струга

Igor Ivanov Sudija

Во текот на викендот и официцијално завршува сезоната во Првата и Втора македонска фудбалска лига. ФФМ ги одреди судиите за последното 33 коло во нашата елитна лига. Содржината продолжува под рекламата Како резултат на доброто судење на вечното дерби Вардар – Пелистер, велешкиот фудбалски судија Игор Иванов беше делегиран како …

Прочитај повеќе

Велешанката Климентина Војдиновска е нов светски судија во кати и кумите

Klimentina Vojdinovska

Климентина Војдиновска од Карате клубот „Гладијатор“ Велес, од денес е носител на Светска лиценца во ката и кумите. Полагањето се одржи на премиер лигата во Рабат, Мароко, а Климентина беше избрана од страна на комисијата во најдобрите тројца кандидати на полагањето за светски лиценци од вкупно 150 кандидати.Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

Сер Џим Ратклиф е прв фаворит за купување на Манчестер Јунајтед

man.utd tribina stadion

Англиски „Сан“ пишува дека милијардерот Сер Џим Ратклиф е најсериозен кандидат за преземање на легендарниот клуб, Манчестер Јунајтед. Медиумот објавува дека актуелните сопственици, семејството Глејзер, најмногу би сакале да го продадат клубот на Ратклиф, кој доставил најконкретна понуда. Содржината продолжува под рекламата Минатите неколку недели се засилија шпекулациите дека нов сопственик на …

Прочитај повеќе

Борец Баскет – Струмица во полуфиналето на М12 кошаркарскиот завршен турнир

Borec Basket M12

Младите кошаркари на Борец Баскет ја добија екипата на Струмица како противник во полуфиналето на М12 фајнал фор во машка конкуренција.Содржината продолжува под рекламата Натпреварите ќе се одиграат во сабота 13 мај во Скопје, откако на лицитацијата за организација на турниот се одлучи Феникс 2010 да биде организаторот на завршниот …

Прочитај повеќе

Велешанецот Игор Иванов ќе го суди вечното дерби Вардар – Пелистер

Igor Ivanov Sudija

Честа да го суди вечното дерби помеѓу Вардар и Пелистер, овој пат во Втората македонска фудбалска лига му припадна на велешкиот фусдбалски судија Игор Иванов.Содржината продолжува под рекламата На Иванов ќе му помагаат и велешаните Андреј Ќамилов и Роберт Црвенов. Делегат на натпреварот ќе биде Димче Маневски исто така од …

Прочитај повеќе

Росоман и Превалец ги поделија бодовите

Rosoman Prevalec

Во претпоследното коло од Третата фудбалска лига – Југ, фудбалерите на Превалец и Росомон одиграа нерешено 1:1 и ги поделија бодовите. Содржината продолжува под рекламата Во многу борбен натпревар, со желба за победа и кај двете екипи гостите први стигнаа до водство со голот на Маневски, а Дуков израмни на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Лукас Подолски стана навивач

Podolski

Поранешниот германски репрезентативец, кој настапуваше за големи тимови како Баерн и Арсенал, одлучи привремено да ги замени копачките со навивачки реквизити.  Во четвртокот, славниот фудбалер објави видео на интернет на кое се гледа како навива со навивачите на Горник Забрза на стадионот на Лех Познањ за време на натпреварот од …

Прочитај повеќе

Борец Баскет се пласираше на фајнал фор од кошаркарската М12 лига

Borec Basket M12

Младинската eкипа на Борец Баскет изборија пласман во фајнал- фор од М12 лигата, откако по втор пат ја победи екипата на МЗТ Скопје овој пат на гостински терен со резултат 36:29.Содржината продолжува под рекламата Младите кошаркари на Борец Баскет го очекуваат противниците за завршниот турнир во М12 лигата-мажи кој е …

Прочитај повеќе

Велешанецот Ивица Илиев се враќа во родниот Велес, ќе го засили Бисинов Фрутленд

ivica iliev

Вчера попладне и официјално од страна на велешкиот клуб Бисинов, стигна потврда дека од лето ќе се засили со искусниот среден бек Ивица Илиев.Содржината продолжува под рекламата Бисинов, кој игра во плеј-аут фазата во прволигашката конкуренција, за следната сезона добива големо засилување и амбиции за повисок ранг. Составен од млади …

Прочитај повеќе

Ѓорѓевиќ: Кому му е до песна, радост и навивање после ваква трагедија

aleksandar gorgevik

Српската кошаркарска легенда Александар Ѓорѓевиќ јавно повика да биде одложен четвртиот меч од серијата меѓу Партизан и Реал Мадрид од четвртфиналето во Евролигата што треба да се игра утре. Причината е добро позната – огромната трагедија што се случи денеска во Белград, откако едно 14-годишно момче влезе со оружје во …

Прочитај повеќе