Македонија на чекор до историја

Македонската фудбалска репрезентација синоќа во Скопје ја победи селецијата на Косово со 2:1, и се пласираше во финалето од плеј-офот од Лигата на нациите, и ќе се бори за пласман на Европското првенство 2021 година.

Zito akcija 640x289px

Сите три гола беа постигнати во првото полувреме. Резултатот го отвори Колољи со автогол по ударот на Стефан Ристовски во 13. минута. Грешката на нашиот голман Димитријевски за момент не шокира, но радоста на косовската репрезентација кратко траеше бидејќи по еден центаршут на Енис Барди од левата страна, Дарко Велковски со глава го совлада противничкиот голман.

Agria

Клучниот меч се игра на 12 ноември во Тбилиси против Грузија, која претходно во второто полуфинале ја совлада Белорусија со резултат 1:0.