Борец Баскет ја преслуша Струмица во гости

borec basket - basket kam

Кошаркарите на Борец Баскет извојуваа голема победа над тимот на Струмица во рамките на четвртото коло од Втората кошаркарска лига, совладувајќи ја со 73:69 и по четири кола останаа непоразени, на врвот на табелата.

Zito akcija 640x289px

Натпреварот во Струмица изобилуваше со пресврти и неизвесност до крајот. Во првото полувреме домаќините водеа, но велешани го стигнаа водството и на полувреме се замина со нерешен резултат. Клучна за победата на Борец Баскет беше последната четвртина, во која велешани направија разлика од +9. Сепак, домаќините не се предадоа и на една и пол минута до крајот намалија на два поени разлика, но немаа сила за комплетен пресврт. На крајот пресуди црвстата одбрана и мирната рака од линијата за слободни фрлања на кошаркарите на Борец Баскет.

Agria

Најефикасен во таборот на велешани беше Стојменов кој постигна 18 поени, Виларов додаде 14, а Брчков 12. Солидна партија имаа и Бојчев со 8, Карталовиќ со 7, Котевски со 6 и Павлов и Ивковиќ со по 3 поени.

Image may contain: 13 people, people standing and basketball court
Кошаркарите на Борец Баскет по победата над Струмица

Во следното коло Борец Баскет се сретнува со уште еден фаворит за првите четири места на табелата, скопски Ангели, но наместо во Велес, натпреварот ќе се игра во Скопје, поради затоплената сала на скопјани. Возвратната средба во Велес ќе се одигра напролет, во вториот дел од првенството.

Во другите натпревари вчера Ролинг 08 – Шкупи 61:110, Ангели – Куманово 2 96:74, Баскет КАМ – Пробаскет 100:56, а средбата Феникс 2010 – МКК Куманово е одложена.

ТАБЕЛА: Борец Баскет 8, Ангели 8, Шкупи 5, Феникс 2010 5 (-1), Струмица 5, Куманово-2 4 (-1), Баскет КАМ 4 (-1), Ролинг 08 4, Про Баскет 3 (-2), МКК Куманово 2 (-1)