Борец Баскет поразен во првиот натпревар од четвртфиналната серија на плеј-офот

Kошаркарите на Борец Баскет се поразени во првиот натпревар од плеј оф разигрувањето за влез во Прва лига. Во Скопје фаворитот Чаир 2030 доста тешко го скрши отпорот на велешкиот второлигаш (80:73).

Гостите од Велес лошо го започнаа натпреварот, домаќините погодија отворени шутеви и дојдоа до предност (21:15). Сепак во втората четвртина реализираа од зад линијата за 3 поени, и на полувреме негативата се стопи (39:37).

Борец Баскет беа во игра за добар резултат на ова гостување се до последните три минути. Период во кои чаирчани ја направија пресудната серија за победа и водство (1-0) во серијата.