Нов пораз за ракометарите на Борец на домашен терен

И во третиот натпревар пред домашна публика ракометарите на Борец не успеаја да победат. Подобри од нив беа ракометарите на Работнички со резултат 26:28.

Се играше брз ракомет,велешани имаа подобар старт , па по почетното надмудрување полека се одлепуваа на семафорот, за на полувреме веќе да имаат три голови предност 16:13. Вториот дел донесе друга слика на теренот. Домаќините тешко постигнуваа голови, а гостите тоа го користеа. До 45 минута велешани го контролираа резултатот, за да гостите израмнат и го превзедат водството кое не го испуштија до крај.

Најефикасни кај велешани беше Сиљанов со шест погодоци, додека кај гостите од Скопје се истакна Димевски со девет постигнати погодоци.