Борец славеше висока победа против Шампион

RK Sampion - RK Borec

Ракометарите на Борец ја забележаа втората победа во првенството. Во рамките на осмото коло во Првата ракометна лига тие беа подобри од екипата на Шампион од Скопје со резултат 22:30, полувреме 10:12.

Домаќините започнаа подобро, и имаа континуирана преднос од гол, два, се до 19 минута кога по тајм аутот на Тодоровски Борец преку Сиљанов го превзема водството. Од тука на теренот имаше само една екипа, а тоа беше Борец.

-Содржината продолжува под рекламата –

На почетокот на второто полувреме со серија од 4:0 Борец направи одлично водство од шест гола кое беше недостижно за Шампион, и до самиот крај немаше сили за изненадување. Најефикасни кај Борец беа Ристов со шест и Стојанов со пет постигнати погодоци.