Ракометарите на Борец елиминирани од Купот на Македонија

Ракометарите на Борец се елиминирани од Купот на Македонија. Во елиминациското коло од Купот на Македонија, во слата „Гемиџии“ поразени се од кавадаречкиот Суперлигаш Тиквеш со високи 26:35.

Велешани одлично го започнаа мечот, имаа водство од 3:1, а во 10 минута и 6:4. Веќе во 15 минута водството беше 9:6, што беше аларм за гостинскиот тренер Горан Андоноски да побара тајм аут. Тоа како да ги разбуди кавадарчани па по една серија од 6:0 веќе во 20 минута го превзедоа водството. Домаќините до крајот на полувремето постигнаа само еден погодок за водсво на Тиквеш од 10:18.

Во вториот дел и Андоноски на терен испрати комбиниран состав, па Тиквеш рутински ја чуваше предноста и ја зголемуваше. Во финишот суперлигашот имаше и двоцифрена позитива и обезбеди пласман во следната рунда.

Во велешкиот состав светла точка беа голманите Манев и Митревски, додека Кристијан Ристов постигна осум погодоци. Кај гостите од Кавадарци најефикасен беше Дрогришки исто така со осум постигнати погодоци.