понеделник, 15 јули, 2024

(ВИДЕО) Фудбалерките на Борец со пораз го завршија есенскиот дел

Фудбалерките на Борец со пораз го завршија есенскиот дел од Првта женска фудбалска лига. На стадионот „Зоран Паунов“ во Велес во одложениот натпревар од 11 коло беа поразени од екипата на Скопје 2014 со резултат 0:1.

Услиовно кажано „домаќинките“ на овој натпревар екипата на Скопје 2014 беа подобри во текот на целиот натпревар. Во првото полувреме создадо неколку изгледни прилики за гол но мрежите мируваа.

И во вториот дел скопјанки вршеа притисок кон голот на велешанки. Во 72 минута Јовановска Александра доби црвен картон, а скопјанки веќе во 75 минута ја искористија бројчаната предност. Стрелец на голот беше Теа Божиновска.

На крај од оваа полусезона, фудбалерките на Борец се најдоа на петата позиција со 21 освоен бод, шест помалку од лидерите Тиверија и Скопје 2014.