Реклама

Шефот на Твитер најавува месечна претплата од 8 долари за верификуваните Твитер профили

Ilon Mask

Новиот шеф на Твитер, Илон Маск, денеска изјави дека страницата ќе наплатува 8 долари месечно за да ги потврди сметките на корисниците, тврдејќи дека планот ќе го наруши „тековниот систем на господари и селани“ на платформата и ќе создаде нов прилив на приходи за компанијата.

batali.net 640x289px banner

Објавата доаѓа неколку дена откако најбогатиот човек на светот ја презеде единствената контрола над гигантот на социјалните мрежи во спорниот договор вреден 44 милијарди долари.

Agria

„Моќ за луѓето! Сино за 8 долари/месечно“, напиша тој на Твитер, алудирајќи на препознатливата сина ознака на платформата што сигнализира проверена, автентична сметка.

Цената на новиот план ќе биде приспособена по земја „пропорционална на паритетот на куповната моќ“, додаде Маск во одговорите на неговиот оригинален твит, а исто така ќе вклучи „приоритет“ во одговарањето и пребарувањето на објави, што тој го нарече „суштинско за да се победи спам/ измама.”

Исто така, ќе има проширени можности за видео, помалку реклами и повеќе можност за корисниците.

„Ова, исто така, ќе му даде на Твитер прилив на приходи за да ги награди креаторите на содржини“, напиша Маск на Твитер.

Покрај нудење привилегии за верификација, новата програма ќе ги преземе постоечките функции на Твитер Блу – моментално достапни за 5 долари месечно – што, на пример, им овозможува на корисниците да ги уредуваат своите твитови.

Шефот на СпејсИкс и Тесла ја претстави идејата за претплата од 8 долари претходно во вторникот во твит одговор до авторот Стивен Кинг, кој се жалеше на објавите дека услугата за верификација може да чини 20 долари месечно.

„Треба некако да ги платиме сметките!“, одговори Маск.

„Твитер не може целосно да се потпре на огласувачите. Што (мислите) за 8 долари?

Предлогот е само еден дел од серијата големи промени што 51-годишниот претприемач ги спроведува на Твитер, при што целиот одбор, вклучувајќи го и извршниот директор Параг Агравал, беше отпуштен минатата недела.

„Вашингтон пост“ објави дека Маск, чија биографија на профилот моментално гласи „Оператор на жешка линија за жалби на Твитер“, планира да отпушти околу 75 отсто од 7.500 вработени во неговата нова компанија.

Можеби ќе ве интересира: