(ФОТО) Арсовска Мартина и женскиот Ката тим на КК „Гладијатор“ обезбедија учество на Светско првенство во Будимпешта

Arsovska Martina Gladijator

.Арсовска Мартина и Ката тим женски во состав Арсовска Мартина, Гашева Теа и Алексовска Андреа, ќе ја претставуваат Македонија во категоријата ката женски поединечно на Светското првенство во во Будимпешта, Унгарија, од 24 до 29 октомври.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Арсовска и Ката тим женски ги освоија првите места на Купот на Македонија во карате за сениори кој викендов се одржа во салата „Крсте Мисирков“ во Скопје, и кој беше од изборен карактер за Светското првенство во Будимпешта, Унгарија, од 24 до 29 октомври.

Agria

Карате Клубот Гладијатор од Велес имаа забележителен настап на овој Куп. Второ место освои Ката тим машки во состав Поптодоров Марко, Стојановски Стефан и Димовски Марко, додека трето место освои Караманов Даниел во категоријата Кумите до 67 килограми.