Борец Баскет со пресврт во вториот дел му го нанесе првиот пораз на Партизан Водно Санс

Кошаркарите на Борец Баскет му го нанесоа првиот пораз на Партизан Водно Санс. Вчера во салата „Гемиџии“ во Велес, велешани беа подобри од скопскиот тим со резултат 85:76

Велешани дојдоа до победат со пресврт во вториот дел од натпреварот. Гостите од Скопје имаа подобра игра и двоцифрена предност до второто полувреме 43:34. Но благодарение на големата подршка од трибините Борец Баскет го доби натпреварот. Во последните десет минути направија (24:9), доволно за комплетен пресврт и победа.

Одлична партија приредија Карталовиќ, кој реализираше 24 поени, и Стојковиќ кој постигна 20 поени. По четири одиграни кола Борец Баскет се наоѓа на седната позиција со скор од две победи и два пораза. Во следното коло велешани ќе гостуваат во Скопје на МЗТ Уни Банка, екипа која има идентичен скор со Борец Баскет.