Слаба трета четвртина, причина за третиот пораз на Борец Баскет

Кошаркарите на Борец Баскет го доживеаја третиот пораз во Втората кошаркарска лига. На гостувањењето во Скопје, кај екипата на МЗТ Скопје Уни Банка, изгубија со резултат 75:64.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Велешани добро го започнаа натпреварот и по првата четвртина водеа со 23:20. Дури во некои наврати во втората четвртина имаа предност од девет коша, но потоа имаа голем пад во играта. Полувремето заврши со поен предност за домаќините 41:40.

Agria

Клучна беше третата четвртина, во која Борец Баскет постигна само два коша, а примија 21. до крајот на натпреварот домашниот состав умешно ја чуваше предноста.

По пет одиграни кола Борец Баскет се наоѓа на делба на 8 место со прилепски Мега Баскет, а во наредното коло токму прилепчани гостуваат во Велес.