Бисинов Фруитленд го штиклира и Радовиш, се трасира патот кон Супер лигата

Ракометарите на Бисинов Фруитленд, во натпревар кој требаше да биде дерби на колото во Првата ракометна лига, го декласираше по трет пат сезонава тимот на Радовиш со резултат 40 :26.

До осмата минута се игарше гол за гол, но потоа почна рапсодијата на велешани. До крајот на првиот дел Бисинов Фруитленд имаше предност од плус осум, 17:9. Во вториот дел иста слика на теренот, па велешани од минута во минута само ја зголемуваа предноста за конечни 40:26.

Најдобар стрелец кај велешани беше Ивица Илиев со 10 постигнати погодоци, а седум постигна Табаков Илија. Бисинов Фруитленд останува единствениот тим без пораз во Првата ракометна лига. Во следното кол на домашен терен го пречекуваат составот на Македонија Ѓорче Петров.