Реклама

Мицкоски со најава за нова инвестиција од САД

Hristijan Mickoski

Американската компанија Вабтек ќе инвестира 35 милиони евра во производство на сопирачки за шински возила, објави синоќа на својот фејсбук профил премиерот Христијан Мицкоски кој се наоѓа во Вашингтон, каде ќе учествува на НАТО Самитот.

Zito akcija 640x289px

Мицкоски информираше дека компанијата Вабтек е дел од петстоте најголеми компании во САД.

Agria

Мицкоски со неа најави отворање 100 работни места во земјава.

Ова е трета странска инвестиција што ја најавува Мицкоски.

Првата беше онаа на инвестицискиот фонд Алказар Енерџи вредна 500 милиони евра кој треба да гради ветерен парк, а втората е инвестицијата на германско-белгиската компанија Епсотех Аим во скопски Петровец од 20 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира: