недела, 8 септември, 2024

(ФОТО) Борец во 90 минута прими гол за реми со Осогово

Borec Osogovo 8

Фудбалерите на Борец ремизираа (2:2) со екипата на Осогово од Кочани на третиот контролен натпревар за време на своите подготовки за пестојната второлигашка сезона.

Првото полувреме се играше без многу шанси за гол. Сепак гостите подобро се снајдоа по една слабо расчистена ситуација на домашната одбрана за 0:1 на полувреме.

Во вториот дел подобра игра на велешани која резултираше со два ефектни гола на Пеце Стојанов. Најпрво во 60 минута по еден одлично изведен слободен удар израмни на 1:1, а во 85 минута по втор пат го матираше гостинскиот голман.

И кога сите на стадионот „Зоран Паунов“ очекуваа крај на натпреварот, гостите го израмнија резултатот, за конечни 2:2. Следниот контролен натпревар за Борец е во сабота.