Шоу бизнис

(ВИДЕО) Филмот „Стела“ е првата еко-продукција во земјава, за снимањето е користена струја, наместо агрегати

stela snimanje

Филмот „Стела“ е целосно снимен на струја, без да се користи ниту еден агрегатор, кој работи на нафта или бензин. Притоа, екипата која го снимаше филмот со себе имаше стаклени пепелници, во кои се фрлаа отпушоците од цигари, се со цел да не се загади околината во која се снимаше. …

Прочитај повеќе

Филмот „Стела“ дел од еден од најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови

Македонскиот филм „Стела“ ќе биде дел од платформата CINEKID Screening CLUB, која се организира во рамки на еден од трите најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови, CINEKID од Холандија. Оваа вест стигна веднаш по македонската и светска премиера на филмот, која во петокот се одржа во градскиот парк …

Прочитај повеќе

Со премиера на македонскиот семеен филм „Стела“ стартува 19. „Синедејс“

Со светската премиерата на првиот македонски семеен детски  филм „Стела“, на режисерот Стојан Вујичиќ и продуцентот Огнен Антов, во продукција на „Дрим фактори“, на 18 септември под слоганот „Филм на секое платнo“ стартува 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ (CINEDAYS). Во рамките на овој меѓународен фестивал што годинава …

Прочитај повеќе

Со гитара и тамбура млади велешани создаваат необичен спој на музика

Филип Анастасов и Мартин Голчев се млади музичари од Велес, кои се обидуваат да ја спојат автентичноста на минатото преку традиционалните инструменти, со убавината на сегашноста, преку современите. За себе велат дека се дуо комбинација, љубители на различни музички жанрови. Нивната идеја им е да направат сплет на традиционалната и рок …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Девојките од „The Chicks“ со ново видео за синглот „Insanity“

the chicks tret singl

Девојките од Велес, триото The Chicks деновиве го издаде видеото за третиот сингл со наслов „Insanity“ од нивниот албум – првенец „Travelers“. Авторскиот тим кој работеше на оваа песна е речиси истиот кој ги создаде и првите две песни од албумот. Музиката и аранжманот е на Александар Чекреџи- Чекре, текстот …

Прочитај повеќе

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“

Rajko Dujmic

Раjко Дујмиќ, хрватски музичар и водач на поранешните „Нови фосили“, кој заврши во индуцирана кома по сообраќајна несреќа, почина денеска во болницата во Ријека на Сушак. Од средата вечер, тој беше на одделението за интензивна нега на одделот за неврохирургија при Универзитетскиот болнички центар во Ријека во Сушак. Тој беше …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како звучи дуетот на македонскиот музичар Пере Јованов со Брајан Меј, гитаристот на Квин

Pere Jovanov ft Brian May

Не се случуваат често дуети на македонски музичари со светски музички ѕвезди. Таква среќа имаше македонскиот виолончелист Пере Јованов од струмичко Куклиш, кој изведе онлајн дует со Брајан Меј, легендарниот гитарист на „Квин“. Тие ја изведуваат нумерата Love of My Life, која Фреди Меркјури, починатиот фротнмен на светски познатиот бенд, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Еве како од воздух изгледаше првото кино на отворено во Велес

Drive in cinema 5

Во саботата вечерта се одржа првото Drive In Cinema или кино на отворено во Велес. И покрај дождливото време, настанот беше одлично посетен, благодарејќи на добрата организација на момците до Младинското здружение „Транспарент фјучр“. Погледнете како изгледаше целиот настан сниман од воздух: Момците од „Транспарент фјучр“ имаа огромна помош од …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешанецот Стефан Јосифовски ја освојува словенечката музичка сцена

El Makedoner naslovna

Велешанецот Стефан Јосифовски, кој во Словенија гради успешна музичка кариера под името Ел Македонер објави нов сингл со наслов „Самоконтрола“. Стилски, песната е раперска, но овој пат Стефан се одлучи да експериментира во трап-рапот. Вели дека инспирација му дало тоа што во Словенија, каде што веќе десетина години живее, нема …

Прочитај повеќе

Велешаните Clashing Colors со нов сингл

Clashing Colours naslovna

Honey Dearest е нов сингл на македонскиот бенд Clashing Colors, извонредното дуо, кое поленка но сигурно, ја освојува светската музичка сцена. Honey Dearest е осми сингл на бендот, кој постои од 2017 година. Го сочинуваат велешаните Лили Бабунска, која е автор и изведувач и Темелко Андреев, кој во исто време …

Прочитај повеќе