Шоу бизнис

„Тесла“ ќе повлече 362.000 автомобили во САД поради дефект

TESLA ZNAK

Американската компанија „Тесла“ објави дека ќе повлече 363.000 електрични автомобили од пазарот поради дефекти во новата верзија на софтверот наменет за овој автомобил.Содржината продолжува под рекламата Според Financial Times, повлекувањето на автомобилот ги опфаќа Model S и Model X произведени помеѓу 2016 и 2023 година, како и Model Y произведен …

Прочитај повеќе

Давор Ќимовски го промовираше своето авторско дело во талент шоуто „Нови и Млади“

Davor Kimovski

Давор Ќимовски од Чашка  го промовираше своето авторско дело „Ќимово оро“ во талент шоуто „Нови и Млади“. Инаку тој има 16 години а веќe е врвен хармоникаш. Негов учител е велешки виртуоз на хармоника Војче Петрушев, со кого веќе музицираат и заедно.Содржината продолжува под рекламата Во продолжение погледнете го настапот …

Прочитај повеќе

Почина Аки Рахимовски, пејачот на „Парни Ваљак“

Аки Рахимовски, долгогодишниот пејач на „Парни ваљак“, почина денеска на 66 години, објави групата на својата страница на Фејсбук. „Драги пријатели, со неописива тага во срцето ви јавуваме дека денеска, 22.01.2022 засекогаш заспа Аки Рахимовски“, стои во објавата.Содржината продолжува под рекламата Смртта на Рахимовски ја потврди и неговиот менаџер Дамир …

Прочитај повеќе

Давор Ќимовски и Игор Андреевски објавија музичка соработка

Davor Kimovski i Igor Andreevski

Младиот 16-годишниот хармоникаш Давор Ќимовски и младиот и талентиран фолкер Игор Андреевски објавија музичка соработка. Содржината продолжува под рекламата Тие изјавија дека секогаш треба да се твори нова музика, односно да и се подарат нови песни на публиката. Затоа тие со нивната соработка интензивно се во подготовка на нов материјал.Содржината продолжува …

Прочитај повеќе

Велешанецот Тале Наковски нова ѕвезда на македонската естрада

Tale Nakovski

Тале Наковски е новата ѕвезда на македонската естрада, која доаѓа од Велес. Уште од мали нозе му се раѓа љубовта кон кларинетот и кон македонската музика, љубов наследена од неговиот татко. Содржината продолжува под рекламата Низ текот на годините, преку основното училиште “Стефан Гајдов” во Велес, тој постигнува одлични резултати …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ново музичко парче на младиот хармоникаш од Чашка, Давор Ќимовски

Ново музичко парче објави младиот хармоникаш Давор Ќимовски. Се работи за оро со наслов „Разиграна румба“, авторско дело на Ќимовски, на кое 16-годишниот хармоникаш ги покажува своите виртуозни способности. Аранжманот на „Разиграна румба“ е на велешанецот Иван Милевски, снимена е во студиото на IMusic продукција, која го изработни и видеото.Содржината …

Прочитај повеќе

„Стела“ со највисока оценка на „Брач филм фестивал“ во Хрватска

Првиот македонски игран фил за деца „Стела“ освои наголем број гласови на присутните гледачи и е оценет со наjвисока оценка – 4.88, на последното издание на Брач филм фестивал во Хрватска, кој се одржа од 11 до 14 август. Филмот се натпреваруваше во категоријата „Детски филм“. По ланската светска премиера, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Девојките од „The Chicks“ со ново музичко освежување – „Wreckin’ nights“

Tрите девојки од музичкиот бенд „The Chicks“ имаат ново музичко надополнување со видеоспот. Наталија Мејанџиева, Сандра Јорданова и Моника Ѓорѓиева, трите распени „пилиња“ од групата овој пат на својата публика им ја подаруваа песната насловена како „Wreckin’ nights“.Текстот продолжува под рекламата Музиката е дело на Александар Чекреџи, а текстот го …

Прочитај повеќе

„Стела“ го отвори филмскиот фестивал во Брач

stela

Првиот македонски долгометражен филм за деца „Стела“, синоќа, го отвори филмскиот фестивал во Брач, Хрватска. Станува збор за меѓународен фестивал на долгометражни играни филмови каде се прикажуваат новите дела на младите режисери, најчесто нивните првенчиња. Според продуцентот „Дрим Фектори“, Филмскиот фестивал на Брач е млад и динамичен фестивал што се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Панчо од ДНК „падна“ за шверц со дрога и заврши во затвор!

Panco DNK

Панчо приведен во голема полициска акција за шверц на дрога! Недоволниот прилив на средства и љубовта кон саканата го натерале да се впушти во бизнис со дрога, кој наместо пари за лекување му донесе петгодишна затворска казна! Истата Панчо е спроведен да ја издржува во затворот во Куманово… Ако веќе ништо …

Прочитај повеќе