Шоу бизнис

Почина Шон Конери – Најпознатиот Џејмс Бонд

Son Koneri

Популарниот британски актер Шон Конери, кој што ќе остане запаметен по улогата на тајниот агент „007“, денеска почина на 90-годишна возраст. Тој во целиот свет ќе остане запаметен по улогата на тајниот агент Џејмс Бонд 007 од серијалот книги на Ијан Флеминг. Конери, Бонд го глумеше дури во 7 филмови. Добитник е на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „НОКАУТ“ го промовираше спотот за „Сакам да живеам“, а најави и документарец, нов албум и ново лого на бендот

Иако во моментов живееме во еден исклучително тежок период на социјална дистанца, намалени контакти, финансиска криза, „Нокаут“ се реши да внесе малку свежина во етерот. Во средата тие го промовираа спотот за макфестовската победничка тема „ Сакам да живеам“. „Режијата е на Јован Куциноски, со кој го работевме и видеото …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешаните Тони Андреев и Владимир Здравев со прекрасна преработка на „На местото на злосторот“ од Тоше Проески

toni andreev

13 години подоцна, Тони Андреев со својата маестрална изведба на големиот хит „Место на злосторот“, повторно не навраќа на местото каде се случи големата трагедија во која животот го изгуби нашата легенда Тоше Проески. Тони вели дека ова е негова втора преработка на песна од Тоше, но планира да му …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Кои се велешаните кои имаат значајна улога во создавањето на филмот „Стела“

stela

Филмот „Стела“, чија премиера се одржа на 18 септември, го отпочна своето патување до публиката. Иако е снимен лани и готов уште пред шест месеци, поради ковид-кризата, тој е промовиран овој месец, во рамките на отворањето на филмскиот фестивал „Синедејс“. Во огромната филмска екипа која работеше на овој филм, се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филмот „Стела“ е првата еко-продукција во земјава, за снимањето е користена струја, наместо агрегати

stela snimanje

Филмот „Стела“ е целосно снимен на струја, без да се користи ниту еден агрегатор, кој работи на нафта или бензин. Притоа, екипата која го снимаше филмот со себе имаше стаклени пепелници, во кои се фрлаа отпушоците од цигари, се со цел да не се загади околината во која се снимаше. …

Прочитај повеќе

Филмот „Стела“ дел од еден од најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови

Македонскиот филм „Стела“ ќе биде дел од платформата CINEKID Screening CLUB, која се организира во рамки на еден од трите најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови, CINEKID од Холандија. Оваа вест стигна веднаш по македонската и светска премиера на филмот, која во петокот се одржа во градскиот парк …

Прочитај повеќе

Со премиера на македонскиот семеен филм „Стела“ стартува 19. „Синедејс“

Со светската премиерата на првиот македонски семеен детски  филм „Стела“, на режисерот Стојан Вујичиќ и продуцентот Огнен Антов, во продукција на „Дрим фактори“, на 18 септември под слоганот „Филм на секое платнo“ стартува 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ (CINEDAYS). Во рамките на овој меѓународен фестивал што годинава …

Прочитај повеќе

Со гитара и тамбура млади велешани создаваат необичен спој на музика

Филип Анастасов и Мартин Голчев се млади музичари од Велес, кои се обидуваат да ја спојат автентичноста на минатото преку традиционалните инструменти, со убавината на сегашноста, преку современите. За себе велат дека се дуо комбинација, љубители на различни музички жанрови. Нивната идеја им е да направат сплет на традиционалната и рок …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Девојките од „The Chicks“ со ново видео за синглот „Insanity“

the chicks tret singl

Девојките од Велес, триото The Chicks деновиве го издаде видеото за третиот сингл со наслов „Insanity“ од нивниот албум – првенец „Travelers“. Авторскиот тим кој работеше на оваа песна е речиси истиот кој ги создаде и првите две песни од албумот. Музиката и аранжманот е на Александар Чекреџи- Чекре, текстот …

Прочитај повеќе

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“

Rajko Dujmic

Раjко Дујмиќ, хрватски музичар и водач на поранешните „Нови фосили“, кој заврши во индуцирана кома по сообраќајна несреќа, почина денеска во болницата во Ријека на Сушак. Од средата вечер, тој беше на одделението за интензивна нега на одделот за неврохирургија при Универзитетскиот болнички центар во Ријека во Сушак. Тој беше …

Прочитај повеќе