Меѓународен

Тотенхем го отпушти италијанецот Антонио Конте

antonio konte

Италијанскиот стратег Антонио Конте и официјално доби отказ од местото тренер на англискиот премиерлигаш Тотенхем. Конте имаше сезона под очекувањата со лондонскиот клуб, а загубените два бода од мечот со Саутемптон во кој од позитива од 1-3 на крајот стигнаа само до бод фудбалерите на Тотенхем, ја прели чашата кај …

Прочитај повеќе

Колку пари заработуват фудбалските судии во Македонија?

Meckarovski sudija

Фудбалските лиги на Балканскиот полуостров заостануваат зад најсилните во Европа, некои повеќе, некои помалку, ама сепак разликата од побогатите земји е евидентна. Српскиот медиум „Mozzartsport“ направи истражување за примањата на фудбалските судии на целиот Балкан, пренесува порталот gol.mk. Содржината продолжува под рекламата Најлошо во регионот котира Македонија, со своите исплаќања кон …

Прочитај повеќе

Месут Озил прогласи крај на професионалното играње фудбал

mesut Ozil

Поранешниот германски фудбалски репрезентативец Месут Озил објави дека се повлекува од фудбалот на 34-годишна возраст. Поранешниот играч од средниот ред на Реал Мадрид и Арсенал вели дека е време за крај на професионалната кариера по краткиот ангажман со Истанбул Башакшехир, кому му се приклучи во јули. Озил се пресели во Турција …

Прочитај повеќе

Антонио Конте добива отказ од Тотенхем

antonio konte

Експлозивните изјави на Антонио Конте по ремито со Саутемптон (3-3) во саботата, ја запали црвената ламба во Тотенхем. Италијанецот е бесен што неговиот тим загуби предност од 3-1 во финишот, а се започна со серија прозивки на сметка на неговите играчи.Содржината продолжува под рекламата Некои тврдат дека добар дел од изјавите …

Прочитај повеќе

Видиќ ја повлече кандидатурата за претседател на ФСС

Nemanja Vidic

Драган Џајиќ ќе биде новиот претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС), откако Немања Видиќ се повлече од трката. И двајцата се легенди на српскиот фудбал, а се чини дека ден пред изборите во ФФС на Видиќ му стана јасно дека ќе биде поразен. „Има големи предизвици пред нашиот фудбал. …

Прочитај повеќе

Повторно скандал во шпанскиот фудбал, овој пат на мета претседателот на Реал Мадрид

florentino perez

Шпанскиот фудбал продолжуваат да го тресат скандали со информации за начините на кои гигантите Барселона и Реал Мадрид се обидувале да влијаат врз судиите. По „случајот Негреира“ и официјалното обвинение против Барселона од страна на обвинителството, синоќа друг поранешен судија проговори за ситуација од сезоната 2010/11 кога претседателот на Реал …

Прочитај повеќе

Мегваер го напушта Манчестер Јунајтед, се сели во ПСЖ

harry megvaer

По доаѓањето на Ерик Тен Хаг, Хари Мегваер ја загуби својата првотимска улога во тимот и неговото место е пополнето од Лисандро Мартинез, кој со Рафаел Варан, го сочинуваат идеалниот двоец во одбрана. Мегваер сезонава скоро и да не играше, повеќе седеше на клупа, а сега доаѓа информација дека би …

Прочитај повеќе

Тренерот Тен Хаг по катастрофалниот пораз од Ливерпул: Односот не беше професионален, јасно е дека сум многу лут

trener Ten hag

Манчестер Јунајтед со добра серија на резултати допатува на „Енфилд Роуд“ со цел, желба да го сруши големиот ривал во неговиот дом, но наместо тоа се случи сосема спротивното, дебакл, катастрофа од 7-0, резултат за историските читанки. „Мислам дека игравме добро во првото полувреме, но направивме грешка во организација на …

Прочитај повеќе

Покрената истрага против Хакими за силување

Asraf Hakimi

Против мароканскиот фудбалски репрезентативец од редовите на ПСЖ, Ашраф Хакими, официјално е отворена истрага за силување, соопшти денеска Обвинителството во францускиот град Нант. Мароканскиот фудбалер беше сослушан вчера, а потоа ставен под судски надзор и против него е поведена официјална истрага. Се товари дека минатата сабота силувал жена во својот …

Прочитај повеќе

Лос Анџелес ќе ѝ плати речиси 28,85 милиони долари на сопругата на Коби Брајант на име отштета

Ванеса Брајант, сопруга на трагично настраданиот американски кошаркар, Коби Брајант ќе добие околу 30 милиони долари од градот Лос Анџелес на име отштета. Ванеса и нејзините деца ќе добијат точно 28,85 милиони долари, поради тоа што полицајците и пожарникарите го снимиле и споделувале мртвото тело на Коби Брајант и на …

Прочитај повеќе