Меѓународен

Евролигашите се подготвуваат за следната сезона

Makabi Panatinaikos

Во периодов нема кошарка на терените поради пандемијата на коронавирус. Но тоа не ги спречува клубовите да размислуваат за својот ростер за следната година. Еве некои од трансферите кои се во најава. Тарик Блек преговара со Макаби за продолжување на договорот. Дали соработката ќе продолжи, останува да се види со …

Прочитај повеќе

Се создава нов моќен премиерлигаш

mohammed_bin_salman

Новите Саудиски сопственици на Њукастл Јунајтед ќе инвестираат дури 250 милиони евра во клубот за да го вратат клубот во Лигата на шампионите, каде последен пат играа во сезоната 2002/03. Додека се чека официјалната потврда на Премиер лигата за промена на сопственоста на клубот, на Сент Џејмс Парк веќе се …

Прочитај повеќе

Мајк Фелан: Роналдо мораше да прави работи што не ги сака

532241_aleks-ferguson-majk-felan-epa_ff

Мајк Фелан десната рака во ерата на Сер Алекс Фергусон, откри какви задачи му давале на Кристијано Роналдо додека играше во дресот на црвените ѓаволи. Сер Алекс Фергусон имал строг метод на работа, па Роналдо често пати бил приморан да го работи и она што не сакал. “Сакавме да го …

Прочитај повеќе

Го нарекуваат нов Пирло, Милан за него нуди тројца играчи и пари

Tonali 1

Милан е подготвен да понуди тројца фудбалери за да го донесе Сандро Тонали, фудбалер кој уште од првите јуниорски денови е наречен нов Пирло во Италија. Младиот стопер Матија Габија, голманот Алесандро Плизари и играчот од средниот ред Томас Побега се играчите од академијата на Милан кои ќе му бидат …

Прочитај повеќе

Педро, Жиру и Вилијан најавија заминување од Челси

pedro-chelzi

Челзи би можел да остане без тројца клучни играчи чии договори завршуваат ова лето. Еден од нив е Педро кој е веќе пет години во Челси, а ова е неговата најлоша сезона откако е во овој клуб. Под тренерската палка на Френк Лампард имаше скромни минути. Шпанскиот фудбалер веќе потврди …

Прочитај повеќе

Чекаат титула веќе 19 години, инвестираа милиони за да бидат шампиони, но залудно

Virtus Bolonja 2

Поради коронавирусот и спортот замре. Некои кошаркарски лиги решија да ги доделат шампионските титули на водечките тимови, но не и италијанската . Италијанската кошаркарска федерација е една од оние кои решија да го прекинат првенството и да ја откажат целата сезона. Ова најмногу влијаеше на Виртус Болоња, клуб кој инвестираше …

Прочитај повеќе

Осудената фудбалска ѕвезда на Јуве го објави планот на затворот: „Како можат луѓето да бидат безбедни тука?“

Jakinta

Винченцо Јакинта, поранешен напаѓач на Јувентус и светски шампион со Италија во 2006 година, помина скоро две години затвор за нелегално поседување оружје. Тој е ослободен од обвинението за помагање на калабриската мафија „Ндрагети“ и сега започна нов живот како 40-годишник. На судењето во 2018 година тој рече “Јас сум …

Прочитај повеќе

Во оваа земја, забранија прослава на голови, но не ја прекинуваат лигата

Burundi fudbal 1

БУРУНДИ е една од четирите држави, покрај Никарагва, Таџикистан и Белорусија каде сè уште се игра фудбал. Фудбалската федерација на Бурунди и министерот за здравство донесоа неколку одлуки за да може лигата да продолжи. Првата е забрана за славење на погодоците на екипите, втората е задолжително миење на рацете пред …

Прочитај повеќе

УЕФА најавува револуција: Лигата на шампионите може да не се игра повеќе

bazel

Александар Чеферин, претседателот на УЕФА, во интервју за германската ТВ станица ЗДФ, објави неколку сценарија за крајот на фудбалската сезона во Европа, но исто така откри дека една од опциите Лигата на шампиони и Лига Европа  да не имаат конечен исход  оваа сезона, и оттука и победник. „Рокот по кој …

Прочитај повеќе

ФИФА бара да се подигне старосната граница за фудбалерите на Олимпискиот турнир

Olmpijada fudblaeri

Старосната граница за фудбалерите што ќе настапуваат на Олимпијадата во Токио би можела да се подигне. Ова го побара ФИФА од Меѓународниот олиписки комитет (МОК), за да играчите кои требаше да се натпреваруваат на Олимпијадата оваа година, да можат да го сторат тоа следната година, со оглед дека игрите се …

Прочитај повеќе