Меѓународен

Бразилскиот шампион не ги почитува препораките на градските власти

flamengo

Бразилскиот фудбалски клуб Фламенго се најде на мета на критиките поради враќање на тренинзите на фудбалерите, иако градските власти на Рио де Женеиро не дозволија клубовите да тренираат во време на пандемија од Ковид 19. „Клубот е информиран дека сите активности мора да бидат прекинати до 25 мај“, соопштија здравствените …

Прочитај повеќе

УЕФА разгледува опција со „Фајнл фор“ за Лигата на шампионите

istanbul stadion

Европската куќа на фудбалот УЕФА, заедно со Европската клупска асоцијација и претставници на европските првенства, разговараат за можноста за промена на форматот на Лигата на шампионите. Работна група на европскиот фудбалски штаб работи на опцијата со „Финална четворка“ во Истанбул, со која треба да се заврши најпрестижниот клупски турнир. По …

Прочитај повеќе

Германската Бундеслига е прва од топ 5 лиги која се враќа во полн ек.

bundes-liga-2

За денеска се закажани осум натпревари. Седум од нив започнуваат во 15:30 часот, а најинтересно ќе биде дербито помеѓу Борусија Дортмунд и Шалке. Од 18:30 часот Ајнтрахт ќе биде домаќин на Борусија Менхенгладбах во Франкфурт. На врвот на табелата е Баерн Минхен, но го следат и Борусија Дортмунд, која е …

Прочитај повеќе

Нема заразени од вирусот во Милан

ac-milan-players

Иако вчера се појави информација дека тројца играчи на Милан се заразени со вирусот, од клубот денес беше разјаснето дека нема заразени од коронавирус и дека сите играчи и тренери се здрави. “Милан потврдува дека нема позитивни случаи на коронавирус врз основа на сите претходни медицински тестови. Играчите ќе продолжат …

Прочитај повеќе

Неизвесен старт на Италијанското калчо

Kulibali 1

Клубовите во Серија А добија дозвола од италијанската влада да продолжат со тренинзите, иако играчите можат да тренираат само индивидуално. Но набрзо пристигна информации дека неко во повеќе клубови сеуште владее вирусот. Новинарот Николо Скира ја објави веста за тоа дека членови на Милан се позитивни на Ковид-19, но не …

Прочитај повеќе

Ќе има фудбал. Бундес лигата продолжува на 15 мај

Bundesliga 1

Нема повеќе дилеми и нови одложувања, по една недела преговори и тестови, Германската фудбалска федерација потврди дека Бундес лигата и Бундес лига 2 продолжуваат на 15 мај. Ангела Меркел одобри дека по двомесечна пауза може да продолжи првенството во Бундеслигата, а најавено е дека клубовите ќе се договорат со лидерите …

Прочитај повеќе

Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога биле братучеди?

Bodiroga-Drazen

Една впечатлива приказна од деведесеттите години на минатиот век објави шпанскиот весник „Мундо депортиво“, а таа откри дека прославените кошаркари Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога се блиски роднини или поточно – втори братучеди. Роднинската врска е следна: дедото на Дражен Петровиќ и бабата на браќата Дејан Бодирога биле родени брат …

Прочитај повеќе

Коронавирусот не му пречи на Белоруското фудбалско првенство

Juve

Скоро 15 000 луѓе се заразени со коронавирус, а 93 починати во Белорусија, но фудбалскиот шампионат продолжува. Белоруската лига е единствена во Европа што не се прекина заради пандемија. Белорусија е единствената земја во Европа што игра професионален фудбал за време на пандемијата. Машката лига започна минатиот месец, а женската …

Прочитај повеќе

Го бараат ПСЖ, Сити, Јунајтед, а ќе заврши во Њукастл

Kulibali 1

Њукастл Јунајтед наводно ќе испрати понуда за Калид Кулибали од Наполи, откако клубот ќе го преземе саудискиот принц Мохамад бин Салман. Преговорите околу купувањето на клубот се во напредна фаза, и кога ќе заврши договорот, сериозен капитал ќе влезе во Њукастл. Како ново тренерско име се спомнува Лучијано Спалети, а …

Прочитај повеќе

Нема фудбал до 2022 година?

Football 22.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) бара од УЕФА и челниците на наголемите европски фудбалски клубови да ги одложат сите клупски и репрезентативни настани до крајот на 2021 година, пренесуваат италијанските медиуми. Според пишувањата на „Ла Република“, тоа би значело и крај за одржување на Европското првенство, кое беше одложене од ова, …

Прочитај повеќе