понеделник, 8 март, 2021

Спорт

АМС: ФФМ подготвува незаконско изборно Собрание

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) подготвува изборно Собрание, спротивно на Законот за спорт, тврди Агенцијата за млади и спорт (АМС), откако во земјава се одржаа неколку Собранија на Општинските фудбалски сојузи (ОФС), на кои беа избирани делегати за претстојното изборно Собрание на ФФМ, меѓу кои и во Велес. Од АМС …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Гемиџии повикаа на мирен протест во петок за поддршка на Борец

На полувремето од денешниот пријателски фудбалски наптревар помеѓу Борец и Работнички, прес конференција одржаа членовите на навивачката група Гемиџии, кои уште еднаш повикаа да се решат недоразбирањата меѓу ФК Борец и ОФС Велес во интерес на фудбалот во градот. Воедно, тие најавија мирен протест во петок, во 16 часот на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Борец ремизираше со Работнички на вториот подготвителен тест

Фудбалерите на Борец одиграа 1:1 со тимот на Работнички, во вториот тест во подготовките за продолжението на првенството. Велешани и скопјани одиграа рамноправен и не многу возбудлив натпревар, но тоа е разбирливо, бидејќи и двете екипи се во правата фаза од подготовките, кои стартуваа пред една недела. Работнички поведе во …

Прочитај повеќе

Ракиџиев: И јас сакам Анѓушев да остане во Борец, но немам намера да му ги задоволувам желбите за ново Собрание

lazar rakidziev

Претседателот на Општинскиот фудбалски сојуз (ОФС) Велес Лазар Ракиџиев изјави дека нема намера да свикува ново изборно Собрание на сојузот, откако вчера првиот човек на ФК Борец Кочо Анѓушев го обвини дека работи против велешкиот прволигаш. Во интервју за Батали.нет, Ракиџиев вели дека досега се што побарал Борец и Анѓушев, …

Прочитај повеќе

Фудбалерите на Борец со поддршка за Анѓушев: Не го уривајте проектот Борец!

borec

По најавите дека Кочо Анѓушев ќе го напушти Борец, во јавноста се појавија бројни негодувања. Преку верните „Гемиџии“ до сите поддржувачи на клубот, а сега се огласија и самите фудбалери. Играчите на овој прволигаш застанаа зад својот прв човек, нагласија дека Анѓушев е главен „виновник“ за успесите и настапите на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Анѓушев бара ново изборно собрание на ОФС Велес, во спротивно се откажува од Борец

koco angjusev

Претседателот на велешки Борец и сопственик на Брако бара ново изборно собрание на Општинскиот фудбалски сојуз (ОФС) Велес, на кое Борец би добил свој делегат на претстојното изборно Собрание на ФФМ. Во интервју за Батали.нет, Анѓушев вели дека делегатите од ОФС Велес пред ФФМ мораат да ги штитат интересите на …

Прочитај повеќе

Навивачката група Гемиџии со поддршка за првиот човек на Борец Кочо Анѓушев

Навивачката група „Гемиџии“ се огласи со соопштение, во кое изрази поддршка за првиот човек на ФК Борец, Кочо Анѓушев, откако пред два дена, незадоволен од односнот на ФФМ, но и на Општинскиот фудбалски сојуз кон велешкиот прволигаш, тој најави дека ќе ја преиспита одлуката за финансирање на клубот. Од НГ …

Прочитај повеќе

Борец загуби во првата контрола годинава

Akademija Pandev - Borec

Фудбалерите на Борец загубија на гостувањето во Струмица кај Академија Пандев со 2:1, во првата контролна пријателска средба годинава. Домашните поведоа уште во првата минута од средбата со голот на Марјан Радески, а на 2:0 зголеми Марио Костовски во 50 минута. Единствениот гол за велешани е дебитански погодок на новајлијата …

Прочитај повеќе

Одбојкарите повторно покажаа „спартанско срце“: Македонија ја надигра Турција и се пласираше на ново ЕП!

Македонските одбојкари уште еднаш на дело го покажаа своето спартанско срце и максималната желба за надигрување и против многу подобро рангирани селекции, па така оваа вечер во „Борис Трајковски“ заслужено се израдуваа на огромна победа со која заверија втор пласман на едно Европско првенство. По двете победи против Босна и …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Кочо Анѓушев се откажува од Борец?

Сопственикот на Брако и главен спонзор на Борец, Кочо Анѓушев најави дека е можно да престане да го спонзорира клубот. Револтиран од, како што рече, односот на ФФМ, но и на велешките делегати во Федерацијата кон Борец, тој предвреме го напушти денешното Изборно Собрание на Општинскиот фудбалски сојуз на Велес. …

Прочитај повеќе