Спорт

Македонските ракометарки денеска на мегдан против Холандија

По премиерата против Франција, женската ракометна репрезентација на Македонија денеска го игра вториот натпревар, од 18 часот се среќаваме против селекцијата на Холандија.  Против селекцијата на Франција македонските ракометарки почувствуваа како е да се игра на Европско првенство, а денеска поискусни за тој меч ќе се сретнат со Холандија.  Холандија …

Прочитај повеќе

Бисинов освои бод во Кичево, Борец декласиран и од Голден Арт 2

Borec Golden art 2

Велешкиот ракометен прволигаш екипата на Бисинов успеа да го освои првиот бод во прволигашката конкуренција. Тие одигра реми на гостувањето кај Кичево 28:28. Најефикасни во составот на Бисинов на овој натпревар беа Мартин Иванов со осум и Александар Ристовски со шест погодоци, Вториот ракометен прволигаш од Велес, екипата на Борец …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Дожд од голови во Штип, Кеги Моби го совлада Карадаку

Kegi Mobi Karadaku

Кеги Моби со 9:4 го доби дуелот со Карадаку во натпреварот од 6 коло од Првата футсал лига на Македонија, кој се играше во Штип. За домашниот тим Ѓуров постигна четири погодоци, Левков, Адиловиќ, Ивановски и Николовски по еден гол, додека автогол постигна Шукрија. Содржината продолжува под рекламата Кај гостите …

Прочитај повеќе

Ратко Јовановски правеше чуда на голот, Превалец го совлада Росоман

Prevalec Rosoman

Превалец без проблем го доби дуелот од 10 коло од Треата фудбалска лига Југ против Росоман со резултат 2:0, полувреме 1:0 и стигна до нова победа на домашен терен. По 10 одиграни кола екипата на Превалец се наоѓа на четвртата позиција на табелата со освоени 22 бода. Стефче Илиевски во …

Прочитај повеќе

Крстевски: Нема да ги потцениме Карадаку, но ќе покажеме дека сме подобра екипа

Filip Krstevski Kegi Mobi

ФОТО: РАДИЦА ДУКОВА Екипата на Кеги Моби во рамки од шестото коло од Првата македонска футсал лига денес ќе го пречекаат „фенерџијата” на табелата, составот на Карадку. Овој натпревар според договорот ќе се одигра во Штип со почеток од 16 часот. Еден од новите играчи во составот на Кеги Моби, …

Прочитај повеќе

Охрид го демолира Борец Баскет

Ohrid Borec Basket

Кошаркарите на Борец Баскет забележаа убедлив пораз во салата „Билјанини извори“. во Охрид од истоиемената екипа со високи 101:75. Домаќинот имаше целосна контрола на натпреварот, и победата на Охрид во ниту еден момент не беше доведена во прашање. Мечот го одбележа шутерското шоу на охриѓани кои постигнаа 16 тројки и …

Прочитај повеќе

Димитровска постигна седум гола, ЖФК Борец повторно високо поразен

ZFK Borec ZFK Kamenica SASA

И по седум одиграни кола во Првата женска фудбалска лига, фудбалерките на Борец немаат постигнато гол. Денес на стадионот „Зоран Паунов“ во Велес, беа високо поразени од претендентот за титула екипата на Каменица Саса со резултат 0:11. Димитровска стрелаше дури седум пати во мрежата на Борец, додека по еден гол …

Прочитај повеќе

Борец одигра храбро, но загуби со гол во судиското продолжение

Pehcevo Borec

Само една минута ги делеше фудбалерите на Борец да го освојата првиот бод во првенството. Мердан Рамадани постигна гол во 92 минута од натпреварот за победа на Пехчево од 3:2. Велешани и по 11 кола остануваат на дното од табелата без освоен бод. Домаќините поведоа преку Емил Скоко  во 25 …

Прочитај повеќе

Гичевска: Мислам дека сме подготвени и тактички и физички

Leonida Gicevska igrac na zenska reprezentacija

Женската ракометна репрезентација на Македонија по пауза од десет години се враќа на големите натпреварувања. Македонија од денеска е домаќин заедно со Словенија и Црна Гора на Европското првенство. Македонската селекција се најде во тешка група заедно со репрезентациите на Франција, Холандија и Романија. „Црвено-жолтите“ девојки ќе имаат многу тешка …

Прочитај повеќе

Игор Ангеловски не е повеќе тренер на хрватскиот тим Горица

Gorica-Lokomotiva

Хрватскиот прволигаш Горица и официјално соопшти дека поранешниот селектор македонскиот стратег Игор Ангеловски го доби доби отказ од коримилото на Горица. Ангеловски од доаѓањето на клупата на хрватскиот тим не успеа да забележи ниту една победа, и за очекување беше ваквиот исход од неговата авантура во Горица. Мрме за последен пат ја водеше …

Прочитај повеќе