Спорт

Пораз на фудбалерките на Борец во Тетово

ZFK Borec Veles

Во рамките на осмото коло на Првата фудбалска женска лига (ПФЖЛ), екипата на Борец загуби од екипата на Љуботен со резултат 3 : 1. Со овој пораз фудбалерките се на 11 место на табаелата со седум бода. Следното коло ја пречекуваат екипата на ЖФК Скопје 2014. Резултати од осмо коло …

Прочитај повеќе

СУПЕР ВЕСТ ОД ИТАЛИЈА: Пандев со Нестор вечерва летна за Македонија!

pandev i nestorovski

И дефинитивно, како што дознава порталот СПОРТМЕДИА, Горан Пандев, нашиот најдобар фудбалер, нашиот капитен, ќе игра со Косово во четврток. Имено по многу натегања, молби и ургенции, локалната власт на Џенова му дозволи на капитенот на истоимениот клуб да го напушти градот и да полета за Македонија со цел да …

Прочитај повеќе

Нема проблеми само Македонија, со големи маки се соочува и репрезентацијата на Косово

Kosovo reprezentACIJA

Покрај проблемите на репрезентацијата на Македонија, која има голем проблем со неиграњето на Елиф Елмас кој е позитивен на Ковид 19, а под знак прашалник е дали и Горан Пандев ќе настапи, со големи проблеми се соочува и репрезентацијата на Косово. Имено, пред историскиот натпревар против нашата репрезентација, поради повреда …

Прочитај повеќе

Тимот на Борец со остра реакција за вчерашното судење на натпреварот со Шкупи

borec

Тимот на Шкупи од Скопје во 8-коло од ПМФЛ го пречека велешки Борец, а натпреварот заврши со победа на домашната екипа со 3:0, од кој домакините, првите два гола ги постигнаа со удар од белата точка. Но тимот на Борец е незадоволен и има големи замерки за вчерашното судење. Тие …

Прочитај повеќе

Горан Пандев и по седми пат негативен на Ковид-19, веќе има закажано лет за Скопје

goran pandev

Нашиот најдобар фудбалер и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, денеска по седми пат е негативен на Ковид-19. Пандев за утре има закажан лет за доаѓање во Скопје. Тој во текот на вечерта треба да се стави на располагање на селекторот Игор Ангеловски и да биде дел од …

Прочитај повеќе

Ангеловски го објави списокот на играчи за натпреварот против Косово

Makedonija Ermenija

Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски го објави списокот за натпреварот против Косово (8. октомври, Национална арена „Тодор Проески“) од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство и двата натпревари против Естонија (11. октомври, Талин) и Грузија (14. октомври, Национална арена „Тодор Проески“) од новото издание …

Прочитај повеќе

Елиф Елмас е позитивен на коронавирус, нема да игра против Косово

Elif Elmas

Додека се прават напори за Пандев од Наполи пристигна шок – Елиф Елмас е позитивен на коронавирус. За жал, ова значи дека Елмас нема да биде во конкуренција за настап на натпреварот со Косово в четврток од полуфиналето на баражите во Лигата на нации за пласман на ЕП 2021. Селекторот …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Борец ја прекина успешната серија, убедливо поразен од Шкупи

skupi-borec

Борец не успеа да ја продолжи успешната серија без пораз, која траеше четири првенствени меча. Попладнево загуби на стадионот во скопски Чаир од Шкупи со убедливи 3:0, со двата гола на Дарбо и еден на Адеми. Во првото полувреме Шкупи имаше минимална иницијатива и создаде неколку изгледни прилики за гол, …

Прочитај повеќе

Лејкерси лесно до втора победа против Мајами

Lebron James

Timot на Лос Анџелес Лејкерс славеа уште една убедлива победа против Мајами со 124:114 и со тоа стигнаа до 2:0 во финалната серија во НБА Лигата. Главна причина за лесната капитулација на „жешките“ беше отсуството на двајца клучни играчи, Горан Драгиќ и Бем Адебајо, кои го пропуштија мечот поради повреди. …

Прочитај повеќе

Борец денеска против Шкупи за продолжување на серијата од 11 меча со само еден првенствен пораз

borec - skupi

Борец е дефинитивно најпријатното изненадување во Првата македонска фудбалска лига есенва. По седум одиграни кола, велешани освоија 12 бода и се во самиот врв на прволигашката табела. И покрај тешкиот распоред и четирите гостувања, само еднаш се поразени, а од гостинските терени се донесени дури 7 бода. Успешната серија велешани …

Прочитај повеќе