Балкан

И Бугарија оди во 10 дневен карантин

Sofija

Рестриктивни мерки за десет дена се воведуваат низ Бугарија од понеделник, најави министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов на брифинг во Советот на министри. Посетите на ресторани се запрени, дозволени се само испораки за дома и канцеларии. Сите сопственици на хотели да ги организираат своите активности за посетителите да …

Прочитај повеќе

Србија оди во карантин – ќе работат само продавници за храна, аптеки и бензиски

KOVID-19-vo-Srbija-izborite-povazni-od-javnoto-zdravje

Србија воведува локдаун, соопшти денеска кризниот штаб на Србија. Донесена е одлука да има затворање од 12 часот во сабота до понеделник до 6 часот. Ќе работат само продавниците за храна, лекови и горива, изјави членот на кризниот штаб д-р Предраг Кон и додаде дека од понеделник на онлајн настава …

Прочитај повеќе

Почина градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ

Milan Bandik gradonacalnik na zagreb pocina

Доцна синоќа почина градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ на 66-годишна возраст, јавуваат хрватските медиуми. На градоначалникот Бандиќ му се слошило касно синоќа и со Брза помош билпренесен во болница, каде лекарите се обиделе да го реанимираат, но неуспешно. Веста ја потврдија и од Град Загреб. Тој подолго време имал сериозни …

Прочитај повеќе

Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Српските медиуми јавуваат дека починал Ѓорѓе Балашевиќ, кантавтор и миленик на публиката од поранешните југословенски простори. Потсетуваме дека тој шред три дена беше примен на инфективната клиника поради проблеми со белите дробови и пневмонија. Како што дознава српски „Блиц“, имал Ковид-19 и бил во лоша состојба. Лекарите ги презеле сите …

Прочитај повеќе

Во Словенија отворени продавниците, со обврска вработените да се тестираат еднаш неделно

Slovenija prodavnici korona

Во Словенија, потврдени се помалку од илјада нови позитивни случаи на ковид-19 последните 24 часа, па благодарение на малку подобрите трендови во последните денови, скијачките центри се отворија. По одлуката на Владата да даде зелено светло за отворање на повеќето деловни активности, голем број продавници во Словенија се отворија денеска, …

Прочитај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Македонија се пријателски и братски потег

Aleksandar Vucic

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата на која беше најавен почетокот на денешната масовна имунизација во Србија, одговарајќи на новинарско прашање изјави дека вакцините за Македонија се пријателски и братски потег и дека Србија може да биде задоволна само ако и соседите се задоволни, пренесува телевизија 24. „Разговаравме со Северна …

Прочитај повеќе

Во Словенија, скоро 60 проценти од смртните случаи од ковид-19 се од домови за стари лица

Slovenija Dom za stari lica

Во Словенија, според последните официјални податоци, 3 022 лица починале од ковид-19 од почетокот на пандемијата, а најголем број смртни случаи, близу 60 проценти, е забележан во домови за стари лица и во возрасна група над 85 години. Најголем број на смртни случаи како резултат на ковид-19 во Словенија биле …

Прочитај повеќе

Еди Рама: Почнуваме со вакцинација

Edi rama

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека денес започна со вакцинација против Ковид-19. „Добри вести. Започнуваме со вакцинацијата против коронавирус“, напиша албанскиот премиер Рама на Фејсбук. За тоа како ќе се одвива процесот на вакцинација деталите сè уште не се познати, пренесува „Exit.al“. Албанската влада обезбеди 500.000 дози вакцина произведени …

Прочитај повеќе

Повторно тресење во Хрватска, регистрирани низа земјотреси

Утрово околу 9 часот и 20 минути уште еден земјотрес со јачина од 4,1 степени беше регистриран во Хрватска, што се почувствува од Петриња и Сисак до Нови Загреб. ЕМСЦ известува дека јачината на земјотресот била 4 степени според Рихтеровата скала. Eпицентарот бил на 45 километри југоисточно од Загреб и …

Прочитај повеќе

Заев: Владата ќе испрати финансиска помош за настраданите во Хрватска по денешниот земјотрес

hrvatska zemjotres

Владата на Република Северна Македонија како помош ќе испрати 100.000 евра Република Хрватска, по силниот земјотрес од 6,2 степена кој денеска ја погоди земјата, соопшти премиерот Зоран Заев. „Солидарноста е првиот порив во овие моменти и ќе пружиме помош согласно потребите“, напиша Заев. Тој упати силна поддршка до хрватскиот колега …

Прочитај повеќе