Балкан

(ВИДЕО) Драматични сцени од Хрватска, загина 12-годишно дете, луѓе се наоѓаат под урнатините

hrvatska zemjotres

Силен земјотрес и денеска ја погоди Хрватска, а епицентарот на потресот со јачина од 6,2 степени беше во близина на Петриња, но тој силно бил почувствуван низ целата земја, а и во регионот. Во земјотресот што предизвика големи рушевини во Петриња загина 12-годишно дете потврди градоначалникот Даринко Думбовиќ. Градоначалникот во …

Прочитај повеќе

Силен земјотрес утринава ја погоди Хрватска

Zemjotres Hrvatska

Утрово околу 7:00 часот земјотрес со јачина од 5.0 според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска. Првиот потрес бил во 7 часот и 49 минути, а потоа и вториот во 7 часот и 51 минути, со интензитет во епицентарот од 7 и 6 степени според ЕМС скалата. Епицентарот на новите потреси …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Почна вакцинацијата против коронавирусот во Србија, прва се вакцинираше премиерката Ана Брнабиќ

ANA BRNABIC prima vakcina Kovid

Ана Брнабиќ премиерката на Србија го означи почетокот на вакцинирањето против коронавирусот во соседна Србија, откако прва ја прими вакцината на „Фајзер/Бионтек“ во Институтот за вирологија и вакцини „Торлак“ во главниот град Белград. Во Србија пред два дена пристигнаа првите 4.875 дози од вакцината на „Фајзер“ и од министерството за …

Прочитај повеќе

Во Хрватска 2233 нови позитивни случаи на ковид-19

Hrvatska korona 5

Во последните 24 часа, евидентирани се 2233 нови случаи на ковид-19, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 15 323. Починати се дури 70 пациенти. Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на коронавирус во Хрватска, вкупно се евидентирани 202.319 лица заразени со ковид-19, …

Прочитај повеќе

Вучиќ: Вакцинацијата против коронавирусот во Србија почнува од утре

vucic_12

Александар Вучиќ, најави дека вакцинирањето со вакцината на Фајзер против Ковид-19 ќе започне во текот на утрешниот ден, и нагласувајќи дека во земјата набрзо ќе има и други пратки на вакцини. “Овие вакцини ги набавивме билатерално, независно. Ние сме веројатно единствената земја надвор од ЕУ во овој дел на Европа …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во соседна Србија пристигнаа првите вакцини за Ковид-19

Srbija Vakcini

Во соседна Србија денеска пристигна првата пратка од вакцината против коронавирусот на „Фајзер“ и „Бионтек“. Како што јавија српските медиуми, во оваа пратка што пристигна утрово на белградскиот аеродром има 4.800 дози од вакцината, а први ќе ја примат лицата од старските домови. Авионот со вакцините на белградскиот аеродром слетал …

Прочитај повеќе

Вториот човек на бугарското ВМРО го нарече Велес „прекрасен бугарски град“

angel djambaski

„Кога зборуваме за внатрешна одбрана, мора да обрнеме внимание и на еден многу важен аспект. Ова е таканаречена информациска војна против земјите-членки на Северноатлантскиот договор. Бугарија повторно страда од ваков информативен напад на социјалните мрежи, извршен од служби и организации што јас лично ги поврзувам со длабоката држава во Република …

Прочитај повеќе

Грцијаќе ги отвори црквите за време на Божиќните празници

Grcka crkva

Грција ќе го намали времето во карантин и повторно ќе ги отвори црквите за време на Божиќните празници, објави владата. На патниците кои влегуваат во земјата од 18 декември до 7 јануари, нивниот задолжителен период на карантин ќе се намали на три дена и ќе мора да одат на брз …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Немири во соседна Албанија по убиството на 25-годишното момче кое го прекрши полицискиот час

Albanija nemiri

Главниот град на Албанија синоќа беше потресен од немирите поради убиството на 25-годишно момче што го прекршило полицискиот час воведен како мерка за борба против коронавирусот. Клодијан Коши бил убиен во раните утрински часови во вторникот и полицијата потврди дека имало прекумерна употреба на сила и дека полицаецот кој пукал …

Прочитај повеќе

Во Црна Гора стапи на сила полициски час

Crna gora pocinati korona

Од денес во Црна Гора се донесени нови мерки насочени кон сузбивање на пандемијата на ковид-19. Забраната за напуштање на домот трае од 22 до 5 часот наутро. Исто така, забранета е работата на продавниците од 7 до 20 часот, додека угостителските објекти ќе бидат отворени од 7 до 18 …

Прочитај повеќе