Локални вести

БРАКО почна со производство на медицински паравани со нов дизајн

aluminiumski-paravani-brako-3

БРАКО почна да произведува медицински паравани со целосно нов дизајн.  Параваните се изработени за потребите на партнерите на БРАКО од индустријата за медицинска опремаСодржината продолжува под рекламата „Станува збор за испорака на повеќе од 200 медицински алуминиумски паравани со нов современ дизајн. Комплетниот дизајн и развој на овие медицински паравани е направен од …

Прочитај повеќе

Млад велешанец почина во затворот Идризово

zatvor ohrid

Велешанец на 27-годишна возраст кој издржувал казна затвор починал во затворот „Идризово“ информираат од Министерството за внатрешни работи.Содржината продолжува под рекламата На 03.02.2023 во 15.15 часот во СВР Скопје, од Казнено-поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во затворот починал осуденикот Д.Х.(27) од Велес.Содржината продолжува под рекламата Лекар од Итната …

Прочитај повеќе

Трибина на тема „Превенција и рано откривање на рак во организација на „Ронтис“

Rontis tribina

Пред преполната сала во театарот „Јордан Х.К.Џинот“ во Велес, се одржа трибина на тема „Превенција и рано откривање на рак“ по повод Светскиот ден на борба против ракот, 4 февруари, а во организација на „Ронтис“.Содржината продолжува под рекламата Пред приситните свое излагање имаа, д-р Милка Панова, д-р Елена Јаневска, д-р …

Прочитај повеќе

Приведен 27-годишен велешанец поради сомнение за кражба во куќа

kradec na stan

Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 27 годишен велешанец за кои полицијата се сомнева дека со употреба на сила влегол во куќа на улица „Вељан Шојлев“ во Велес.Содржината продолжува под рекламата „На 03.02.2022 во 14.45 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Б.З.(27) од …

Прочитај повеќе

Македонскиот стрип изложен во Лесковац, Србија

Makedonski strip vo Leskovac

Вчера во Лесковачкиот културен центар, во соседна Србија, беше отворена изложбата „CAN for Balkans“, дел од истоимениот меѓународен проект во чија имплементација е вклучен и Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес. Станува збор за мултимедијална, групна изложба, која е меѓу досега најобемните во регионот, посветена на историскиот стрип …

Прочитај повеќе

Полицијата уапси двајца крадци во Велес, одземеното вратено на сопствениците

policija lisici

Полицијата вчера уапси двајца крадци во во Велес, во два одделни случаи. 51 годишен велешанец одзел повеќе преднети од зграда на улица Вардарска, додека во 31 годишниот М.З. одзел повеќе предмети од продажен објект во центарот на градот.Содржината продолжува под рекламата „На 02.02.2023 во 13.45 часот во СВР Велес било …

Прочитај повеќе

Четири сообраќајки утрово во велешко, еден маж потешко повреден

Soobrakajka kaj Crn kamen

Еден маж е потешко повреден, откако возилото со кое управувал, утрово излетало од патот кај селото Виничани, на стариот пат Велес – Градско. Тој се жалел на болки во градниот кош и рамото, а по интервенцијата на брзата помош, тој е префрлен во велешката болница. Со него патувале уште две …

Прочитај повеќе

Двајца велешани украле повеќе предмети од двор и тераса на две куќи

policija lisici

Полицијата уапси двајца велешани кои извршиле кражба од две куѓи во близина на црквата Свети Спас.Содржината продолжува под рекламата „На 01.02.2023, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода К.И.(23) и И.Б.(69) од Велес. Тие се сомничат дека од двор и тераса на две куќи на ул.„Јовче Тикварски“ во …

Прочитај повеќе

Д-р Влатко Б. Ристов: Уринарни инфекции – сè што треба да знаете за да си помогнете

urolog vlatko ristov

Автор: Д-р Влатко Б. Ристов, специјалист по урологија во ЈЗУ Општа болница – Велес Инфекциите на уринарниот тракт се една од најчестите причини за консултација и преглед кај матичните лекари, но и кај уролозите и нефролозите. Уринарната инфекција се јавува кога микроорганизмите што живеат во дигестивниот тракт, од цревата ќе …

Прочитај повеќе

Водостојот на Вардар во Велес се зголемува

Зголемено ниво на реките во однос на просекот за јануари се бележи денеска на реката Вардар во Велес, потоа кај Јегуновце, кај Скопје, и кај Демир Капија, на Треска кај Македонски Брод, на Пчиња кај Катлановска Бања, на Струмица кај Сушево, како и на Бабуна кај Богомила.Содржината продолжува под рекламата …

Прочитај повеќе