Локални вести

(ВИДЕО) Прекрасна изведба на „Сербез Донка“ на велешанецот Благој Ламњов и Норшопингската филхармонија

Blagoj Lamjov

Благој Ламњов е кларинетист од Велес, а живее и работи во Шведска. Вниманието на културната и музичката јавност го привлече со деби-албумот „Носталгична љубов“,но и со неговите успеси на музичко поле во Шведска. На почетокот од годинава тој одржа солистички концерт со Симфонискиот оркестар на Норшопинг Шведска, на која изведе …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Крстевски: Додека сите се бориме со коронавирусот, ВМРО ДПМНЕ пласира лажни вести

stevo krstevski

Општинската организација на СДСМ Велес реагира на, како што велат, лажните вести кои ги објавува ВМРО ДПМНЕ, а во исто време врвот на опозицијата не ги почитувал мерките на Владата за заштита од коронавирусот. „Додека сите се бориме со последиците од коронавирусот, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат друга борба – се …

Прочитај повеќе

Се испотепале пред канцеларијата на познат велешки нотар

tepacka 997x485

Тепачка во ходникот на канцеларијата на велешки нотар, на улица „Алексо Демниевски“ се случи вчера околу 12 часот, соопшти Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. 25-годишниот Д.Б. од светиниколското село Пеширово бил нападнат од осум години постариот К.М. од велешко Горно Оризари. Дали спор, поради кој двајцата биле на нотар …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Пукал во својата баба со воздушен пиштол

Manastirec kuka

Вистинска драма се случувала синоќа во домот на семејство од кавадаречкото село Манастирец. По кратка расправија со неговата баба, 33-годишниот Б.Л. извадил воздушен пиштол и почнал да пука кон неа. Со неколку дијаболи ја погодил и ја повредил 81-годишната С.М. Б.Л. (33) ја повредил својата баба, пукајќи кон неа со …

Прочитај повеќе

Велешката полиција фати шверцер со 12 мигранти во автомобилот

Migranti 997x485

Велешката полиција утрово, на автопатот Градско – Велес уапси шверцер, кој во своето возило превезувал 12 мигранти. Околу 3 часот по полноќ, во близина на клучката Велес – Штип – Скопје полицијата сопрела возило марка „Фолксваген шаран“ со скопска регистрација, кое го управувал А.С. (45) од село Лојане, липковско. Во …

Прочитај повеќе

Здравковски: Спротивно на уредбата, власта наплаќа станарина за социјални станови

Igor Zdravkovski 08.06.2020

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Велес реагира на тоа што државата им наплаќа закуп на сопствениците на социјални станови и покрај Уредбата која Владата ја донесе, со која времено ги ослободува од оваа обврска, додека трае кризата со коронавирусот. „Државата продолжува и покрај уредбата да праќа сметки за закупнина …

Прочитај повеќе

Нови 127 заразени, во Велес нема нови случаи на коронавирус

Infektivna klinika Skopje naslovna

Министерот Венко Филичпе ја информира јавноста дека во последните 24 часа се направени вкупно 702 тестирања, а регистрани се 127 нови случаи на коронавирусот. На клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст …

Прочитај повеќе

Тројца велешани позитивни на Ковид 19, а вкупно 111 новозаразени во земјава

Infektivna klinika Skopje naslovna

Во последните 24 часа во Велес се регистрирани три нови случаи на заразени од коронавирусот, а вкупно 111 на целата територија на Македонија, од направени 854 тестирања, објави министерот за здравство Венко Филипче. На клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти од Струга и од Прилеп, а …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Им влезе во двор со автомобил во село Богомила

103430069_1027962630935082_4885061131101513341_n

Сообраќајна незгода во село Богомила, во која во видеото јасно се гледа како возачот изгубил контрола врз возилото и прво удира во приколка која стои покрај патот, па потоа влегува во нечиј двор, се појави на youtube каналот. Направена е само материјална штета, а за повредени лица за сега нема …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Новиот спот на Љубојна за песна од филмот „Стела“, дело на велешката продукција Тулип Про, а продуцирано од Дрим Фактори

861406_445570865515669_981375840_o

Велешката продукција Tulip Pro во соработка со Dream Factory, изработи видео спот за филмот “Стела” на режисерот Стојан Вујичиќ и продуцентот Огнен Антов. Музиката во филмот е дело на македонската група Љубојна. Поради состојбата со коронавирусот, сеуште е непознато кога играниот детски филм „Стела“, по сценарио на Ева Камчевска, ќе …

Прочитај повеќе