Вести

Мицкоски: Најнизок данок во Европа од 8 %, и невработеност под 10 %

mickoski (1)

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на партиски настан во Петровец пред граѓаните, се обврза со над 1000 проекти со кои ќе го подобри животот. „Минимум четири милијарди евра домашни, но и странски инвестиции реформи во здравството каде што тоа ќе биде ориентирано кон пациентот, ќе најдете минимум 640 милиони …

Прочитај повеќе

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

arena_stark_belgrad_2

Белградската „Штарк арена“ од понеделник повторно ќе биде претворена во привремена ковид-болница која ќе има капацитет од 500 легла и ќе биде наменета за прием на заболените со ковид-19, соопшти српското Министерство за здравство. Од вторник и Ортопедската клиника во Белград повторно ќе биде ковид-болница. Министерот за здравство, Златибор Лончар, …

Прочитај повеќе

Пет новозаразени велешани со ковид-19, вкупно 147 во целата држава но и 111 оздравени

Srbija korona

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, по градови:– Скопје 64– Куманово 8– Штип 6– Прилеп 3– Тетово 16– Струга 7– Велес 5– Битола 4– Охрид 5– Гостивар 9– Струмица 1– Крива Паланка 1– Кочани 1– Пробиштип 1– Кратово-1– Свети Николе …

Прочитај повеќе

Спортските легенди предодоа донација во спортска опрема на нивните наследници од Велес

Donacija sport Veles

Претседателот на Кошаркарската федерација на Северна Македонија Перо Антиќ, заедно со ракометните легенди Наумче Мојсоски и Адријана Будимир и претставникот на одбојкарската федерација Горан Јаневиќ на младите велешки спортисти и нивните клубови им подарија спортска опрема. Со донацијата беа опфатени кошаркарскиот клуб Борец Баскет, градскиот одбојкарски клуб Борец и градскиот …

Прочитај повеќе

Во Велес вечерва првото „Драјв ин синема“

drive in cinema

Во организација на Младинското здружение Transparent Future, со подршка на Општина Велес и спонзори, вечер во 22 часот на паркингот пред маркетот „Кид Го“, поранешен ТУШ, ќе се одржи кино – проекција на отворено, која ќе може да се проследи од автомобил. Прикажан ќе биде филмот „Судар“. Пред проекцијата ќе …

Прочитај повеќе

Кандидатот за пратеник Сафет Бишевац е позитивен на Ковид-19

Аналитичари: Референдумот ќе помине успешно, но важно е што ќе се случува потоа

За жал, нештата понекогаш се случуваат и покрај максимално можно почитување на препораките за заштита, вели Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Трагедија во Тимјаник: Внук го пронашол деда си згмечен под трактор

traktor

Жител на неготинското село Тимјаник го пронашол својот дедо мртов, откако тракторот кој го управувал се превртел и го згмечил. Несреќата се случила вчера, кога на 70-годишниот С.Р. од селото Тимјаник, излегувајќи од својот лозов насад, тракторот му се превртел и го згмечил. Во полиција пријавил сожител на внукот. Кога …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Сменетата локација за брисеви ги ислаши станарите кај стариот пензионерски

brisevi penzionerski 2

Жителите од улицата „Димитар Влахов“ во Велес, кои живеат во зградите до стариот пензионерски дом, стравуваат за своето здравје, откако Центарот за јавно здравје ја смени локацијата за земање брисеви за Ковид-19. Наместо во објектот на поранешното училиште „ЈХК Џинот“, сега просторијата во која се тестираат сомнителни на коронавирус се наоѓа …

Прочитај повеќе

Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја истепале

Policija lenta

Соседите и влегле во дворот и почнале да ја удираат со стапови. Ова го доживеала вчера 58-годишна кавадарчанка, кога по претходна расправија, нејзините соседи Б.П и неговата сопруга Б.П тргнале да ја тепаат. Тие успеале да ја удрат и да и нанесат повреди. Инцидентот се случил вчера во 17:15 часот …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ненад Коциќ: Македонскиот е официјален јазик на ЕУ, тоа е доказ за исправните политики на нашата влада!

Nenad Kocic 03.07.2020 naslovna

Кандидатот за пратеник од Велес од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме“ Ненад Коциќ смета дека добивањето преговарачка рамка од Европската унија е доказ дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ ја турка земјава напред, кон достигнување на европските вредности. На сноќешната средна со граѓаните, Коциќ ја претстави изборната програма на неговата …

Прочитај повеќе