Вести

Гледај во живо: Премиерот Оливер Спасовски закажа прес конференција во 15 часот

Oliver Spasovski

Прочитај повеќе

ЕУ одлучи: Македонија добива датум за преговори

mkd_eu

Земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија. Оваа одлука ја донесоа министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ, на денешниот онлајн состанок. Веста ја потврди и комесарот за проширување на ЕК Оливер Вархеји кој на својот твитер профил напиша: …

Прочитај повеќе

Нови 12 заразени во последното деноноќие

Korona slika

Нови 12 заразени од коронавирус во Македонија се регистрирани во последните 24 часа. Од нив седум се од Скопје и пет од Куманово. Со тоа, вкупната бројка на заболени во земјава се искачи на 148. Оваа бројка е помала од вчерашната, кога беа регистрирани 22 заразени.

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги прати вработените од Национални шуми дома

Nacionalni sumi

Двајца вработени од јавното претпријатие Национални шуми се заразени со коронавирус. Поради ова, претпријатието реши да спроведе мерки и да ја редуцира работата на своите подружници низ Македонија. Вработените од дирекција ќе работат од дома, складовите ќе ги чуваат чувари, но работата на терен ќе се одвива нормално. Директорката на …

Прочитај повеќе

Нема веќе шетање на езеро, строги контроли на пазарот

sednica-na-opstinskiot-stab-za-zastita-i-spasuvanje

Ќе остане затворен за работа Малиот пазар во „Нова населба”, одлучи Општинскиот штаб за заштита и спасување. На вчерашната седница, штабот донесе и други превентивни мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Главниот градски пазар ќе работи секој ден, од 06:00 до 13:00 часот и на него ќе се ограничи продажбата, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Пендаровски: Знам дека ви е тешко, не паѓајте со духот, ќе издржиме

Stevo Pendarovski 24.03.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски преку видео порака им се обрати на граѓаните. Во неа тој ги повикува: Ве молам, не паѓајте со духот, сите заедно, ќе издржиме. „Додека целиот свет е во потрага по вакцина и лек, самоизолацијата е најдобрата превентива против вирусот. Знам дека ви е …

Прочитај повеќе

Министрите на ЕУ денеска одлучуваат за датум за Македонија

EU

Министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија денеска во 12 часот преку видеоконференција се очекува да расправаат и да донесат одлука за почеток на преговори со Македонија и со Албанија. И покрај дилемите кои се појавија од правен и организациски аспект за тоа дали Советот за општи …

Прочитај повеќе

Имаш симптоми на коронавирус? Јави се на матичен лекар!

penzioner_temp

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот „Мој термин“ тие за вас ќе закажат точно време и место за тестирање. Од …

Прочитај повеќе

Нов земјотрес го погоди Загреб

zemjotres Zagreb naslovna

Нов земјотрес го погоди Загреб и околината вечерва во 20:49 часот. Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтер. Неговиот епицентар бил на длабочина од десет километри, дваесет километри западно од Загреб. Од вчера тлото околу Загреб се тресе.Најјакиот земјотрес беше почуствуван вчера претпладне со јачина од …

Прочитај повеќе

Дополнителни ограничувања на движењето на граѓаните на целата територија на Македонија

Veles policiski cas

На 26-тата седница на Владата на Република С. Македонија е донесена одлука за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните на целата територија во земјата. Забраната за движење за сите граѓани од 21:00 до 06:00 часот, се заменува со ограничување на движењето од 21:00 до 05:00 …

Прочитај повеќе