среда, 23 септември, 2020

Вести

ВО ГЕРМАНИЈА НЕ Е ОМИЛЕН, НО ТОЈ ОБЈАВИ КОГА ЌЕ ИМА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Сопственикот на Фудбалскиот клуб Хофенхаим, Дитмар Хоп, не е многу омилен помеѓу навивачите ширум Германија, но деновиве тој е во центарот на вниманието, но не заради фудбалот туку поради борбата против пандемијата на коронавирус. Поточно, неговата компанија “Куревак” помина долг пат во работењето на вакцина против коронавирус и наскоро ќе …

Прочитај повеќе

ПЕНДАРОВСКИ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Stevo_2

Претседателот Пендаровски прогласи вонредна состојба, откако од Собранието го доби предлогот на Владата за прогласување вонредна состојба на целата територија на државата. Вонредната состојба е прогласена по предлог на Владата поради справување со ситуацијата со коронавирусот. Имајќи предвид дека Собранието кое е распуштено не може да се собере и да …

Прочитај повеќе

МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО НОВО ВИДЕО, МАСОВЕН СКРИНИНГ

javno_Zdravje

Кога зборуваме за тестирање на голем број граѓани на Коронавирус, важно е да се знае дека тоа се прави по одредена методологија. Еве како е тоа утврдено. Кога зборуваме за тестирање на голем број граѓаните важно е да се знае дека тоа се прави по одредена методологијаКога зборуваме за тестирање …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ДЕСЕТТЕМИНА МУЗИЧАРИ ПРЕФРЛЕНИ ОД КАСАРНАТА ПЕПЕЛИШТЕ ВО ЗАВОДОТ ДЕМИР КАПИЈА

Demir kapija

Со полициска придружба, од касарната во Пепелиште, десеттемина музичари од Струмица и Битола попладнево со комби се префрлени во реновираниот објект на Заводот Демир Капија. Тие неполни 24 часови беа сместени во касарната на Пепелиште, каде што вчера исто така во конвој со полиција беа спроведени од граничниот премин Деве …

Прочитај повеќе

ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО ГО РАЗРЕШИ МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Kurti

Косовскиот премиер го разреши министерот за внатрешни работи поради несогласувањата околу тоа дали земјата треба да прогласи вонредна состојба за да спречи ширење на коронавирус, а овој потег би можел да ја собори владата помалку од два месеци по нејзиното формирање. Во вторникот вечерта, претседателот Хашим Тачи му предложи на …

Прочитај повеќе

Општина Велес и ЈКП Дервен со засилено темпо продолжуваат со чистење, миење и дезинфекција на јавните површини во градот

opshtina-veles-

На фреквентните јавни површини околу плоштад „С’рмаале” и пристапите до банките во централното градско подрачје денес се изврши чистење и рачно дезинфицирање, додека пак машинската дезинфекција продолжува по однапред утврден план за дезинфекција. Исто така дезинфицирани се и парковските површини и детските игралишта. “И покрај топлите денови и привлечноста на …

Прочитај повеќе

ГРАЃАНИТЕ НЕ ЈА СФАЌААТ СЕРИОЗНОСТА НА ВИРУСОТ

policija

Граѓаните кои се ставени во изолација, откако се вратиле од патување во странство, изгледа не ја сфатиле сериозно ситуацијата. Во последните 24 часа сведоци сме на многубројни прекршување на наредбата за самизолација. МВР извести дека двајца граѓани од Гевгелија кои се вратиле од Геманија не ги почитувале нардбите. „Граѓаните на …

Прочитај повеќе

И ОПОЗИЦИЈАТА ПОВИКА НА НА САМОИЗОЛАЦИЈА И ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ПРЕПОРАКИТЕ

igor-janusev-VMRO

Најдобриот начин за справување со вирусот е одбегнување на чести контакти со други луѓе, односно самоизолација, порачаа денеска и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Во моментите кога пандемијата со коронавирусот се шири низ нашата држава мора одговорно и совесно да се однесуваме спрема своето здравје, а така ќе се однесуваме одговорно и …

Прочитај повеќе

НОВИ ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

ministerstvo-za-zdravstvo

Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12.00 часот е 35. Утрово на коронавирус се позитивни 4 лица од Скопје.Состојбата на сите пациенти е стабилна. Доцна синоќа на скопскиот аеродром пристигна авионот со патници од Брисел. Патниците беа тестирани на коронавирус …

Прочитај повеќе

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ТЕРИТОРИЈА НА ЦЕЛА ДРЖАВА ПОБАРА ВЛАДАТА

VLADA NA RM

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конференција порача дека владата предлага воведување вонредна состојба на целата територија на земјата. Рече дека се работи за вонредна ситуација и дека веќе нема што да се чека. „Прогласување на вонредна состојба не значи ограничување на слободното движење на граѓаните, туку поголеми овластувања на …

Прочитај повеќе