сабота, 23 октомври, 2021

Вести

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ТЕРИТОРИЈА НА ЦЕЛА ДРЖАВА ПОБАРА ВЛАДАТА

VLADA NA RM

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конференција порача дека владата предлага воведување вонредна состојба на целата територија на земјата. Рече дека се работи за вонредна ситуација и дека веќе нема што да се чека. „Прогласување на вонредна состојба не значи ограничување на слободното движење на граѓаните, туку поголеми овластувања на …

Прочитај повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПОПЛАДНЕВО ЌЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

sTEVO 1

Претседателот на државата Стево Пендаровски реши да прогласи вонредна состојба објавува порталот А1он. Според информации на порталот, денес во 14 часот преку обраќање на МРТВ, Пендаровски ќе ја соопшти одлуката за вонредна состојба, со цел известување на сите граѓани на нашата држава. Вонредна состојба е последица на состојбата со коронавирусот, …

Прочитај повеќе

Американците ги молат криминалците да останат дома за време на коронавирусот

us_police_in_text

Во градот Пујалуп, во соединитетите америкаснки држави, полициската станица на социјалните мрежи напиша пост со која ги изненади криминалците, и од нив бара да мируваат во овој период. Поради локалните проблеми со коронавирусот, нашата полициска станица замолува сите криминални активности и нелегални поведенија да запрат. На сите криминалци кои разбираат …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) НЕМА УСЛОВИ ВО КАСАРНАТА ВО ПЕПЕЛИШТЕ, СЕ ЖАЛАТ ГРАЃАНИТЕ КОИ ОД ВЕЧЕРВА СЕ ВО КАРАНТИН ТАМУ

pepelishta

Според видеото кое е објавено вечерва и споделено на YouTube каналот на Телевизија 24, условите во касарната во Пепелишта каде што треба да бидат сместени лицата кои што пристигнале од странство се многу лоши.

Прочитај повеќе

УШТЕ ЕДЕН ФУДБАЛЕР ОД ЈУВЕНТУС Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Matuidi

Италијанскиот првак Јувентус објави дека уште еден нивни играч е заразен од коронавирусот. Станува збор за Блез Матуиди, Французин кој е дома во самоизолација, но со лесна клиничка слика, објави Јувентус на официјалната веб страна.Матуиди е вториот играч на „Старата дама“ што е заразен со вирусот, а пред него се …

Прочитај повеќе

ПЕТ НОВИ ПОТВРДЕНИ СЛУЧАИ, ВКУПНАТА БРОЈКА СЕ ИСКАЧИ НА 31

Попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, од нив 5 се позитивни на вирусот. Позитивна е сопругата на веќе дијагностицираниот пациент од Скопје и 4 здравствени работници – двајца доктори и две медицински сестри од Дебар. Изјави министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи

Прочитај повеќе

ШПАНИЈА ГО РАТИФИКУВАШЕ ПРОТОКОЛОТ, МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА 30 ЧЛЕНКА НА НАТО

NATO

Шпанскиот Сенат попладнево едногласно го одобри Пристапниот протокол за членство на земјата во НАТО и покрај кризата со коронавирусот. Со тоа е отворен патот Македонија да стане 30 членка на Алијансата. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на прес конференција со амбасадорот на Шпанија Емилио Лоренцо Сера, најави дека следен …

Прочитај повеќе

ШТО Е НОВО ДЕНЕС ВО ВРСКА СО КРИЗАТА СО КОРОНАВИРУС

Filipce 16.03

Вкупната бројка на заболени со коронавирус е 26 пациенти од кои 17 се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје а останатите девет се во Дебар. Утрово се тестирани 10 пациенти. Позитивни се тестовите на тројца пациенти кои се тестирале во „Жан Митрев“, а за нив Институтот за јавно здравје направи …

Прочитај повеќе

Еве кои предмети ќе се работат во велешкиот суд додека трае кризата со коронавирусот

Поради кризата со коронавирусот, Основниот суд во Велес ги редуцира своите активности. Во соопштението кое го објави на својата веб страница, Основниот суд ќе ги врши само слесните неопходни работи: Кривични предмети за кои постои опасност од застарување на кривично гонење,- Кривични предмети за кривичните дела:– Судења во кривични предмети …

Прочитај повеќе

СЛЕДИ ВО ЖИВО: ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ

Filipce 16.03

Прочитај повеќе