понеделник, 29 ноември, 2021

Вести

Коронавирусот зеде уште еден млад живот

KOcani

Првото лице од Кочани на кое што му беше дијагностициран вирусот починало, потврди градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев. „Се работи за младо лице од 40 години. Тоа беше првиот случај кој беше инфициран и утрово пред 8 часот добив повик од неговото семејство дека лицето починало. Ова е тажна вест …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Велешани не ги почитуваат мерките за заштита од коронавирус

a1-operator-naslovna

Читатели на Батали.нет ни испратија фотографии од утринскиот метеж кои претежно постари велешани го прават на влезот пред мобилниот оператор А1. Според ова, ниту по речиси еден месец од мерките, граѓаните не се придржуваат кон нив, доведувајќи го во опасност своето, но и здравјето на другите. Полицијата е надлежна и …

Прочитај повеќе

Грабеж во црквата Св. Пантелејмон во Велес

Sv.-Pantelejmon-Veles_marh_6

Непознат сторител во петокот попладне, по затворањето на црквата Св. Пантелејмон извршил кражба. Крадецот ја скршил предната врата, влегол во црквата, при што украл свеќи и пари. Полицијата за ова била известена наредниот ден, откако клисарите дошле на работа. На 4 Април во СВР Велес е пријавено дека непознат сторител, …

Прочитај повеќе

Михајлов за Gol.mk: Дали некој ќе гарантира за нашето здравје ако пак играме фудбал?

Gorazd Mihajlov

Фудбалот во Македонија моментално е во прекин поради коронавирусот, а фудбалерите и стручниот штаб се приморани да работат индивидуално. Таква е ситуацијата и во велешки Борец, а како тимот се справува со моментот раскажа стратегот Горазд Михајлов. Во изјава за Gol.mk, тренерот вели дека клубот го загубил секојдневието што го имал, а кај играчите …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Пред полицискиот час и по него!

Veles 05.04.2020

Малкумина можат да бидат сведоци на атмосферата кога почнува полицискиот час. Батали.нет направи кратко видео, на кое можете да видите како изгледаше градот денеска, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, се до моментот на неговиот почеток, во 16 часот.

Прочитај повеќе

Димовски: Вложуваме натчовечки напори да ги опслужиме сите!

Nikola Dimovski Brza pomos

Изразувам сочувство до семејството на починатиот 78-годишен велешанец, но давам и јавна поддршка за сите вработени во Итната медицинска помош, вели директорот на Здравствен дом Велес, Никола Димовски. Откако семејството на полинатиот вчера прстот го впери и во оваа институција, за која обвини дека едвај ја намолиле да испрати амбулантно …

Прочитај повеќе

Горан Пандев повторно маестрален

goran pandev

Македонскиот интернационалец Горан Пандев, продолжи со своите хумани потези, овој пат Гранде Пандев донираше во струмичката болница. “Нашиот најдобар фудбалер донираше пари, кои ќе бидат наменети за набавка на заштитна опрема, за стручните медицински лица од струмичката болница. Со овие пари ќе се купат скафандери, заштитни маски, и ракавици, според …

Прочитај повеќе

Бојаџиев: Вработените од велешката болница се целосно заштитени!

Bozidar Bojadziev

Сите одделенија и останатите служби на велешката болница се соодветно и целосно заштитени, тврди директорот на ЈЗУ Општа болница Велес, Божидар Бојаџиев. Тој ги отфрла како неосновани, како што вели, сите критики, невистини и тендензиозни лажни вести поврзани со личната и колективната заштита на вработените во болницата. „Со цел непречено …

Прочитај повеќе

Google ќе ги објави податоците за вашата локација во обид да помогне со борбата против коронавирусот

google_maps_naslovna

Google јавно ги објавува податоците што веќе ги собира за движењата на луѓето за време на пандемијата на коронавирусот. Компанијата соопшти дека планира да објави „Извештаи за движење во регионот и земјата“, за да ги покаже местата кои луѓето ги посетуваат низ 131 земја и региони. Првиот извештај беше објавен …

Прочитај повеќе

Уште еден случај на заболен со коронавирус во Велес

Veles 28.03.2020

Нов случај на заразен со коронавирус во Велес. Вирус го добил од еден од претходните девет заразени велешани. Тој е хоспитализиран на инфективното одделение на велешката болница. Со тоа, бројката на заразени со Ковид-19 во градот сега достигна 10. Бројот на новозаболени во земјава пак се зголеми за 72 за …

Прочитај повеќе