Вести

ГРАЃАНИТЕ НЕ ЈА СФАЌААТ СЕРИОЗНОСТА НА ВИРУСОТ

policija

Граѓаните кои се ставени во изолација, откако се вратиле од патување во странство, изгледа не ја сфатиле сериозно ситуацијата. Во последните 24 часа сведоци сме на многубројни прекршување на наредбата за самизолација. МВР извести дека двајца граѓани од Гевгелија кои се вратиле од Геманија не ги почитувале нардбите. „Граѓаните на …

Прочитај повеќе

И ОПОЗИЦИЈАТА ПОВИКА НА НА САМОИЗОЛАЦИЈА И ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ПРЕПОРАКИТЕ

igor-janusev-VMRO

Најдобриот начин за справување со вирусот е одбегнување на чести контакти со други луѓе, односно самоизолација, порачаа денеска и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Во моментите кога пандемијата со коронавирусот се шири низ нашата држава мора одговорно и совесно да се однесуваме спрема своето здравје, а така ќе се однесуваме одговорно и …

Прочитај повеќе

СЕСКИПИЛЕН ТРЕНД НА ИНСТАГРАМ ПОРАДИ ИЗОЛАЦИЈАТА

Инстаграм ѕвезди од цел свет пронајдоа начин да се извлечат нешто корисно од коронавирусот. Старлетите, реалити ѕвезди, моделите започнаа тренд на „секси самоизолација“, што значи дека објавуваат голи фотографии од своите домови и станови, каде што во моментот ги поминуваат деновите изолирани од другите, како дел од мерките за заштита …

Прочитај повеќе

НОВИ ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

ministerstvo-za-zdravstvo

Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12.00 часот е 35. Утрово на коронавирус се позитивни 4 лица од Скопје.Состојбата на сите пациенти е стабилна. Доцна синоќа на скопскиот аеродром пристигна авионот со патници од Брисел. Патниците беа тестирани на коронавирус …

Прочитај повеќе

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ТЕРИТОРИЈА НА ЦЕЛА ДРЖАВА ПОБАРА ВЛАДАТА

VLADA NA RM

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конференција порача дека владата предлага воведување вонредна состојба на целата територија на земјата. Рече дека се работи за вонредна ситуација и дека веќе нема што да се чека. „Прогласување на вонредна состојба не значи ограничување на слободното движење на граѓаните, туку поголеми овластувања на …

Прочитај повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПОПЛАДНЕВО ЌЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

sTEVO 1

Претседателот на државата Стево Пендаровски реши да прогласи вонредна состојба објавува порталот А1он. Според информации на порталот, денес во 14 часот преку обраќање на МРТВ, Пендаровски ќе ја соопшти одлуката за вонредна состојба, со цел известување на сите граѓани на нашата држава. Вонредна состојба е последица на состојбата со коронавирусот, …

Прочитај повеќе

Американците ги молат криминалците да останат дома за време на коронавирусот

us_police_in_text

Во градот Пујалуп, во соединитетите америкаснки држави, полициската станица на социјалните мрежи напиша пост со која ги изненади криминалците, и од нив бара да мируваат во овој период. Поради локалните проблеми со коронавирусот, нашата полициска станица замолува сите криминални активности и нелегални поведенија да запрат. На сите криминалци кои разбираат …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) НЕМА УСЛОВИ ВО КАСАРНАТА ВО ПЕПЕЛИШТЕ, СЕ ЖАЛАТ ГРАЃАНИТЕ КОИ ОД ВЕЧЕРВА СЕ ВО КАРАНТИН ТАМУ

pepelishta

Според видеото кое е објавено вечерва и споделено на YouTube каналот на Телевизија 24, условите во касарната во Пепелишта каде што треба да бидат сместени лицата кои што пристигнале од странство се многу лоши.

Прочитај повеќе

УШТЕ ЕДЕН ФУДБАЛЕР ОД ЈУВЕНТУС Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Matuidi

Италијанскиот првак Јувентус објави дека уште еден нивни играч е заразен од коронавирусот. Станува збор за Блез Матуиди, Французин кој е дома во самоизолација, но со лесна клиничка слика, објави Јувентус на официјалната веб страна.Матуиди е вториот играч на „Старата дама“ што е заразен со вирусот, а пред него се …

Прочитај повеќе

ПЕТ НОВИ ПОТВРДЕНИ СЛУЧАИ, ВКУПНАТА БРОЈКА СЕ ИСКАЧИ НА 31

Попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, од нив 5 се позитивни на вирусот. Позитивна е сопругата на веќе дијагностицираниот пациент од Скопје и 4 здравствени работници – двајца доктори и две медицински сестри од Дебар. Изјави министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи

Прочитај повеќе