Свет

Русија ќе почне да ја напаѓа Украина на сите страни

Претставникот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека по одбивањето на Украина да преговара, издадена е нова наредба. Таа се однесува на развој на офанзиви во сите правци, пренесуваат медиумите. „Руско Министерство за одбрана: откако Киев одби да преговара, беше дадена наредба да се развие офанзива“. „Откако …

Прочитај повеќе

Зеленски: Земјата нема да престане да се бори против рускиот агресор, и побара итен прием на Украина во ЕУ

EU

Претседателот на Украина, Вoлодомир Зеленски, денеска изјави дека земјата нема да престане да се бори со, како што рече, рускиот агресор. Зеленски во видео обраќање пред неговата канцеларија ги повика сограѓаните да не веруваат во пропаганди и лаги, пренесува УНИАН. „Сега на мрежите се појавија многу лажни информации за да …

Прочитај повеќе

Поради немирите во Украина драстичен скок на цената на гасот во Европа

Берзанската цена на гасот во Европа за време на денешното тргување порасна за 35 отсто и надмина 1.400 долари за илјада кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Цената на мартовските фјучерси во референтниот центар TTF во Холандија се искачи на 1.414,5 долари за илјада кубни метри, или 120 …

Прочитај повеќе

Путин: За секој кој би помислил мешање однадвор ќе се соочи со последици најголеми во неговата историја

Рускиот претседател Владимир Путин зборуваше за нападот врз Украина и рече дека секоја земја што ќе одлучи да интервенира ќе се соочи со огромни последици. „Решивме да започнеме специјална воена акција насочена кон демилитаризација и денацификација на Украина“, рече Путин. „За секој кој би помислил на мешање однадвор: ако го …

Прочитај повеќе

(Фото) Русија ја нападна Украина, граѓаните ја напуштаат земјата

Руските сили истрелаа проектили врз неколку градови во Украина во четвртокот и истоварија трупи на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти и медиуми, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што рече, специјална воена операција на истокот, објави британската новинска агенција „Ројтерс“. Набргу откако Путин се обрати на руската државна телевизија, …

Прочитај повеќе

Од денеска ЕУ воведува промена околу ковид-сертификатите

evropski sertifikat

Европската комисија донесе одлука со која ќе им се овозможи на земјите членки да издаваат дигитални ковид-сертификати за прележан Ковид-19 врз основа на брзи антигенски тестови. „Од денес, новите правила им дозволуваат на земјите членки да издаваат сертификати за прележан Ковид-19 врз основа на резултати од брзи антигенски тестови“, соопшти …

Прочитај повеќе

Скок на цената на нафтата по обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин

nafta omikron

Цената на нафтата скокна по обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин и поскапе на 96,7 долари за барел. Да потсетиме, тој во своето обраќање до нацијата ја призна независноста на Доњецк и Луганск. Цената на фјучерсите на нафтата Брент (купување за испорака во следниот период по договорената фиксна цена) порасна …

Прочитај повеќе

Бајден потпиша извршна уредба со цел да ја спречи Русија да профитира од тешките прекршувања на меѓународното право

dzo bajden

Одлуката на Русија да нареди војници во Украина во понеделникот ги постави Соединетите Американски Држави и Европа со предизвикот да одлучат колку брзо да се придвижат во наметнувањето строги санкции кон Москва, барајќи балансирање на казнувањето, одвраќањето и одржувањето на единството меѓу сојузниците. Првичната реакција на претседателот Бајден беше претпазлива, …

Прочитај повеќе

Германскиот канцелар и францускиот претседател разочарани од одлуката на Владимир Путин

Францускиот претседател, Емануел Макрон, и германскиот канцелар, Олаф Шолц, му кажале на рускиот претседател Владимир Путин дека се разочарани од неговите планови да ја признае независнота на самопрогласените републики Донецк и Луганск, соопшти вчера прес-службата на Кремљ по нивните телефонски разговори. „Макрон и Шолц изразија подготвеност да ги продолжат контактите“, …

Прочитај повеќе

СЗО: Овој период на поголема заштита треба да се гледа како прекин на огнот

luge, narod

Директорот на Светската здравствена организација за Европа вели дека континентот набргу би можел да влезе во долг и мирен период од пандемијата на коронавирусот, пренесува Би-би-си. Ханс Клуге ги наведе високите стапки на вакцинација, крајот на зимата и помалку тешката природа на омикрон-сојот како причина за оптимизам. Обраќајќи им се …

Прочитај повеќе