Свет

Кличко ја повика меѓународната заедница за поддршка и воена помош за Украина

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ја повика меѓународната заедница за поддршка и воена помош за Украина поради, како што тврди, опасноста од руската инвазија. “Се подготвуваме за целата земја за да може претседателот на Русија, Владимир Путин, да даде наредба за војна”, напиша Кличко во авторскиот текст објавен во германскиот …

Прочитај повеќе

По 16 години владеење, Ангела Меркел ја напушта канцеларската функција

Merkel

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел синоќа ги повика Германците да не толеририаат омраза. „Нашата демократија живее со фактот дека секаде каде што омразата и насилството се гледаат како легитимно средство за остварување на нечии интереси, нашата толеранција како демократи мора да има граница“, рече Меркел на прошталната церемонија во …

Прочитај повеќе

Министрите за здравство од Г7 на итна средба, повод е ширењето на „Омикрон“

koronavirus 02.04.2020

Министрите за здравство на земјите од Г7 денеска на состанок свикан итно од страна на британските власти ќе разговараат за ширењето на новиот сој Омикрон на коронавирусот. Лондон веќе најави мерки за борба против ширењето на Омикрон. Сите оние кои пристигнуваат во Велика Британија мора да направат ПЦР тест и …

Прочитај повеќе

Голем пад на цената на нафтата, новиот сој „Омикрон“, го покоси берзите

nafta omikron

Цените на нафтата денеска паднаа за повеќе од 5 отсто, на најниско ниво во последните два месеци, бидејќи новата варијанта на вирусот Ковид-19 внесе страв и загриженост кај инвеститорите дека може да има значителен вишок на понуда во првиот квартал од 2022 година. Цените на нафтата потонаа заедно со светските …

Прочитај повеќе

Новиот вид на коронавирус „Омикрон“ затвора граници, повеќе европски земји го враќаат карантинот

Germanija Korona

По Белгија вчера и Велика Британија денеска, Италија и Германија ги пријавија првите заразени случаи со новиот вид на коронавирус наречен омикрон. Во Германија две лица се заразени со новата варијанта, а тоа се патници кои дошле од Јужна Африка, каде за прв пат и е откриен сојот. Во Италија …

Прочитај повеќе

Научниците загрижени, се појави нова варијанта на коронавирусот

koronavirus 02.04.2020

Научниците предупредуваат дека почнува да се шири нов вид на Ковид-19 со голем број мутации кои би можеле да ја пробијат стекнатата заштита добиена со прележување на болеста или вакцинирање и поради тоа, да предизвикаат нови бранови на пандемијата. Досега, официјално потврдени се само 10 случаи од оваа варијанта во …

Прочитај повеќе

Немири во Холандија, полицијата рани двајца демонстранти

Холандската полиција застрела и рани најмалку две лица по немирите кои избија во Ротердам поради новите епидемиолошки мерки. Демонстрантите фрлаа камења и пиротехнички средства кон полицијата и запалија полициски возила, јавува Би-Би-Си. Стотици демонстранти се собраа против воведување сертификати за КОВИД и забрана за огномет на новогодишната ноќ. Холандија минатата …

Прочитај повеќе

ЕМА даде дозвола лекот на „Мерк“ да се употреби за лица со тешка форма на Ковид-19

lekovi za korona

Европската агенција за лекови (ЕМА) го препорача експерименталниот лек на компанијата „Мерк“ да се дава во првите пет дена од почетокот на симптомите на Ковид-19 кај оние возрасни на кои не им е потребна кислородна поддршка, но се во ризик од развивање тешка форма на болеста. Европската агенција за лекови …

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел во последна официјална посета во Атина

Merkel

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва пристигна во Атина, во нејзината последна официјална посета на Грција, земја од која, според сопственото признание, барала многу, јави Бета. Во интервју за грчките медиуми во септември, канцеларката призна дека „најтешкиот момент од нејзиниот мандат бил кога барала толку многу од Грција”. На крајот од …

Прочитај повеќе

Орбан обвини дека Вашингтон и Брисел се мешаат во унгарските внатрешни работи

Viktor Orban

Унгарскиот премиерот Виктор Орбан, кого го очекуваат парламентарни избори во април следната година, ги обвини Брисел и Вашингтон дека се мешаат во унгарската политика. Орбан, зборувајќи пред десетици илјади поддржувачи на митинг во Будимпешта, рече дека Вашингтон и милијардерот Џорџ Сорос пробуваат да ја донесат на власт унгарската левичарска опозиција, …

Прочитај повеќе