Борец го совлада Астраион и го симна од лидерската позиција

Ракометарите на Борец одиграа одиграа одличен натпревар и на домашен терен остварија голема победа против лидерот на табелата во плеј аутот на Првата ракометна лига екипата на Астраион со резултат 31:28.

Во изедначен натпревар, двете екипи се менуваа во водство, па така резултатот најчесто беше изедначен, сепак Астраион на полувреме замина со два гола предност, 15:17. Победникот беше одлучен во последните минути од натпреварот кога домаќините ги искористија двете исклучувања на гостите и од 28:28 дојдоа до конечни 31:28.

Најефикасни во редовите на Борец беа Димитар Минов со девет и Лазар Стојанов со седум погодоци, додека во редовите на Астраион, Васко Стојанов со 11 погодоци.