Реклама

997 оздравени и 1406 заразени со Ковид-19 во последните 24 часа

veles

Педесет и пет велешани се меѓу 1406 регистрирани нови случаи на Ковид-19 во земјава, од направени 3398 тестирања.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 627 -Куманово 73 -Дебар 1 -Штип 37 -Прилеп 98 -Тетово 72 -Струга 17 -Велес 55 -Битола 51 -Охрид 57 -Кавадарци 40 -Гостивар 84 -Гевгелија 11 -Струмица 30 -Крива Паланка 10 -Радовиш 9 -Крушево 8 -Кочани 34 -Пробиштип 4-Демир Хисар 2 -Македонски Брод 2 -Пехчево 1 -Берово 2 -Валандово 8 -Виница 20 -Делчево 6 -Кратово 2 -Свети Николе 11 -Кичево 10 -Ресен 13 -Неготино 1.

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје во изминатите 24 часа регистрира 937 оздравени пациенти од:

Скопје 398 -Куманово 50-Дебар 8 -Штип 21 -Прилеп 28 -Тетово 41 -Струга 18 -Велес 38 -Битола 28 -Охрид 44 -Кавадарци 29 -Гостивар 23 -Гевгелија 12 -Струмица 59 -Крива Паланка 8 -Радовиш 9 -Крушево 2 -Кочани 19 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 6 -Пехчево 1 -Берово 4 -Валандово 9 -Виница 8 -Делчево 17 -Кратово 2 -Свети Николе 15 -Кичево 18 -Ресен 4 -Неготино 10.

Во Македонија досега вупно се направени 300.200 тестирања на Ковид -19 а, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.

Можеби ќе ве интересира: