Реклама

Денеска продолжува судењето за организаторите од „27 април“

Sobranie 27 april

За настаните од 27. април 2017 година, денеска во кривичниот суд треба да продолжи судењето за организаторите на крвавиот четврток.

На минатото рочиште одржано на 16 ноември, за упадот и насилствата во Собранието беа повикани да сведочат поранешни и актуелни пратеници.

Во овој предмет обвинети се, поранешните министри за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, потоа екс претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Случајот го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Можеби ќе ве интересира: