Православните христијани го слават Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужи литургија на Св.Василиј Велики. Г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска … Продолжи со читање Православните христијани го слават Божик