Реклама

По речиси една година конечно победа на бундеслигашот Шалке

Salke 04

Славниот германски клуб Шалке конечно по триесет натпревари ја прекина низата без победа во Бундес лигата откако славеше против Хофенхајм со 4:0 во 15 коло.

Хоп постигна хет-трик а четвриот гол беше дело на Харит.

Последниот триумф на Шалке беше на 20 јануари 2020 година, а оттогаш, тимот немаше ниту еден триумф во елитата. Затоа беше закован на дното, но со трите бода против Хофенхајм значително се зголемија шансите во играта за место во елитата и следната сезона

Бундеслигашот Шалке се наоѓа на 17. позиција со седум бодови, односно четири помалку од место кое обезбедува опстанок во германската елита.

Можеби ќе ве интересира: