Реклама

Расте притисокот врз Инфективното одделение на велешката болница

kovid bolnica

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 98. Од нив, 89 имаат потврдени позитивни тестови, тројца пациенти се сомнителни на вирусот, и шест имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 49 пациент. На инфективното оддееление има 54 пациенти, на интерното шест и во Модуларната болница се лекуваат 38 пациенти.

Agria
Kegi Mobi

Испишан е еден пациент како оздравен  со еден со негативен тест.

Од болницата известуваат дека е починат 67 годишен пациент откако бил лекуван на Инфективното одделение четири дена.

Можеби ќе ве интересира: