Реклама

Починати четири пациенти на инфективното оддление во велешката болница како последица од ковид-19

infektivno veles

Починати се четири пациенти , маж на 65 г. возраст од Велес лекуван три дена во Модуларната болница, маж на 73 г. Возраст од с. Раштани лекуван седум дена исто во модуларната болница.Жена на 85г. Возраст од с.Мамутчево  и жена на 64 годишна возраст од Св.Николе лекувани на Инфективно одделение. Сите позитивни на Ковид 19.

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 100. Од нив, 87 имаат потврдени позитивни тестови, седум пациенти се сомнителни на вирусот, и шест имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување.

Kegi Mobi

На кислородна поддршка се 48 пациент. На инфективното оддееление има 48 пациенти, на интерното седум во Модуларната болница се лекуваат 41 пациенти, а на физикалното одделени четири.

Еден пациент на 61-годишна возраст е транспортиран за Скопје во приватната болница Жан Митрев.

Испишани се три пациенти како оздравени  со по еден негативен тест.

Можеби ќе ве интересира: