сабота, 23 октомври, 2021
Реклама

Како да уживаме во лето без комарци?

Веројатно не постои човек што барем еднаш не бил „каснат“ од комарец и сите заедно ќе се сложиме дека иритантното чешање е многу здодевно чувство кое не го сакаме. Но, она што можеби помалку луѓе го знаат е дека женските комарци се тие што гризат луѓе и животни за да го добијат крвавиот оброк. Повеќето женски комарци не можат да произведат јајца без таков оброк, а кога ќе ве гризнат, ја пробиваат кожата со посебен дел од устата (пробосцис) за да цицаат крв. Како што се храни комарецот, тој инјектира плунка во вашата кожа. Значи, вашето тело всушност реагира на нивната плунка, што резултира со блага грутка и чешање.

И додека поединците имаат само лесна реакција на каснување, некои луѓе реагираат посилно и може да се појави голема површина на оток, болка и црвенило, што им пречи во секојдневниот живот. Понекогаш тоа се дури и плускавци, тврда, црвеникаво – кафеава испакнатина и темни дамки што личат на модринки.

Agria

Бидејќи е сезона на почести престои во природата, факт е дека почесто ќе се среќаваме со овие инсекти, така што имаме подготвени свеќи, како и спрејови против комарци. Но, покрај непријатното чешање, тие исто така можат да бидат носители на разни видови на болести, затоа превенцијата е секогаш приоритет за време на потоплите месеци. Еве неколку совети за да ги спречите, освен репелент:

Избегнувајте часови кога тие се најактивни

Исто како вас, комарците копнеат по оброк во одредено време од денот, вели Хауард Расел, ентомолог на Универзитетот во Мичиген. За овие суштества, тоа мајчесто е околу самрак и зори. Ако се обидете да останете внатре во овие периоди кога времето е топло, ќе можете да спречите повеќе од неколку каснувања од комарци.

Одржувајте пониска телесна температура

Ова е полесно да се каже отколку да се направи во текот на летото, но комарците ги привлекуваат феромоните што се ослободуваат во вашата пот. Иако ова може да варира од личност до личност (што ви објаснува и зошто ве каснуваат само кога сте во друштво), факт е дека помалку потење ќе ви предизвика помалку проблеми со комарците.

Носете лесна и тесна облека

Комарците не можат да навлезат во облека што има многу тесно ткаење. Иако памукот и постелнината обично не се голема заштита од каснување од комарец, многу синтетички влакна – особено високотехнолошка спортска облека – обично се плетат доволно цврсто за да дејствуваат како „оклоп“ против овие инсекти. Секоја облека што нуди заштита од сонце ќе има и доволно тесно ткаење за да спречи каснување од комарец, особено кога се одлучувате за долги ракави и панталони. Исто така, би било одлично ако изберете бели или светли маици наместо црни, затоа што кога летаат, тие се близу до земјата и бараат извор на храна, споредувајќи ја со хоризонтот. Затоа, темните бои се издвојуваат, додека светлите не се интересни за нив.

Избегнувајте вода

Постојат различни видови на комарци, а комарците за кои се грижиме во урбаните средини обично се оние што се произведуваат во вашиот сопствен двор. Езера, потоци, реки, па дури и мали саксии со вода за птици можат да бидат прекрасен дом за комарци.

Избегнувајте миризливи производи

Ова може да биде тешко, но дефинитивно вреди да се проба ако имате проблем со комарци. Во прилог на парфеми, ова вклучува лосиони, лакови и сапуни.

Можеби ќе ве интересира: